Berkan: Referandumda ‘hayır’ dedim

Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan, Anayasa değişikliğinde itiraz ettiği çok az şey olmasına rağmen referandumda “hayır” oyu verdiğini açıkladı.

25.10.2010 - 12:15

Berkan: Referandumda ‘hayır’ dedim

Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan, Ruşen Çakır’ın hazırladığı “Yazı İşleri” programına konuk oldu.

Eski Radikal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Berkan, Ahmet Hakan’ın Hürriyet için “Eski Genel Yayın Yönetmenleri Cemiyeti” nitelendirmesi için şöyle konuştu:

“Hürriyet’te çok var. Bir çeşit ayrımcılık yapılıyor. Ben daha 46 yaşındayım, emekli olmak için gencim. Bir yerlerden ekmek paramı kazanmam lazım.

Bence bir kere genel yayın yönetmenliği yapmış bir insanın o görevden ayırıldıktan sonra yine aynı göreve talip olması, düşünmeden ‘tamam’ demesi imkansıza yakın bir durum.

Bu meslekte gelebilecek en yüksek nokta ama insanın üzerine çok ağır bir yük bırakıyor. Kurtulduğunuz zaman hafifliyorsunuz. Karım diyor ki ‘Yüzüne renk geldi’. 5 kilo verdim.”

Berkan, bundan sonra ne yapacağına ilişkin ise “Biraz gazetecilik yapmak istiyorum. Kendi yazılarım için gazetecilikten uzaklaştığımı hissediyordum. Sokak yazarı çok yeni bir tabir değil esasında. Evet, bugünkü adlandırma biçimi oysa, biraz sokak yazarlığı yapmak istiyorum” diye konuştu.

İsmet Berkan, 12 Eylül'de Anayasa değişikliği için yapılan referandumda “hayır” oyu verdiğini de söyledi.

Berkan, “Referandumda ‘evet’ oyu vereceğim diye kapıya kadar gittim ama ‘hayır’ oyu verdim. Bilmiyorum, son dakikada, herkes ‘evet’ veriyor biraz da ‘hayır’ olsun diye mi... İzah edemiyorum. Pakette itiraz ettiğim çok az şey vardı. 'HSYK’ya ve 'Anayasa Mahkemesi’ne itirazım yoktu” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...