'Beton tabut'larda artık hayat duracak

Sakarya'da 17 Ağustos depreminde zarar gören ve 12 yıldan beri güçlendirilmeyen bin 275 orta hasarlı binaya bugünden itibaren elektrik, su ve doğalgaz verilmeyecek. Halk arasında 'beton tabut' diye anılan binalar yıkılacak.

05.12.2011 - 08:24

'Beton tabut'larda artık hayat duracak

Marmara depreminin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen hiç bir güçlendirme yapmadan bugüne gelen ve halk arasında 'beton tabutluk' diye anılan orta hasarlı binalarla ilgili Valilik ve Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışması sonucu alınan karara göre 31 Aralık 2009'a kadar güçlendirilmemiş binalar, yarından itibaren elektrik, su ve doğalgaz alamayacak. Sabah saatlerinden itibaren ekipler 1.275 orta hasarlı binanın aldığı elektrik, su ve doğalgazını bir bir kesecek.

Akşam gazetesinin haberine göre; Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Yenikent Bölgesi'ne taşınılmasını söyledi. Orta hasarlı konutlarda oturan insanların büyük bir çoğunluğunun kiracı olduğunu anlatan Toçoğlu, 'Kiracılara yeni bölgeler öneriyoruz. Ölüm korkusuyla yaşamaktansa evleri değiştirip yeni konutlara taşınmayı göze alacaklar' dedi.

CAMİLER KAPATILACAK
Vali Mustafa Büyük de orta  hasarlı binaların boşaltılıp yıkılacağını belirerek camilere dikkati çekti. Sakarya İl Müftülüğü' ne resmi bir yazı gönderdiklerini belirten Büyük, 'Orta hasarlı camileri gerekirse yıkıp yenisini yapacağız. Ancak bu camilerde bu şekilde ibadet yapılması doğru değil. Bu camilerdeki imamlar da başka camilere görevlendirilecek' diye konuştu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...