Beyazperdenin kraliçesi 60 yaşında

Yıllara meydan okuyan beyazperdenin kraliçesi Meryl Streep’e yakışmayan rol yok...

23.06.2009 - 14:19

Beyazperdenin kraliçesi 60 yaşında

15 kez Oscar’a aday gösterilerek sinema tarihine geçen, Oscar heykelciğini iki kez kucaklayan ve eleştirmenlerce beyazperdenin gelmiş geçmiş en iyi kadın oyuncuları arasında gösterilen ABD'li oyuncu Meryl Streep 60’ıncı doğum gününü kutluyor.


Kadın oyuncuların yaşlanmaktan korktuğu ve 40 yaşın üzerindeki aktrislerin kendilerine uygun rol bulamama kaygısına kapıldığı bir dönemde Streep, bütün klişeleri yıkarak, yıllar geçtikçe başarılarına yenilerini ekliyor.

Oyunculuğa lise yıllarında başlayan ve hukuk eğitimi alma kararından vazgeçerek oyunculuk okulu Yale School of Drama’da karar kılan ünlü aktris, ilk Oscar’ını 1979 yılında kazandı. Dustin Hoffman ile birlikte rol aldığı "Kramer Kramer’e Karşı" adlı filmde çocuğunun velayet hakkı için mücadele eden anne rolüyle Streep, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’ı aldı.

Streep, ikinci Oscar’ını ise En İyi Kadın Oyuncu dalında 1982 yapımı "Sophie’nin Seçimi" ile kucakladı. Ünlü oyuncu bu filmde, Almanya’da Nazi döneminde çok zor bir seçim yaparak, iki çocuğundan birini Nazilere vermek zorunda kalan dönemin Çekoslovakya’sındaki Yahudi bir kadını canlandırdı.

UNUTULMAZ FİLMLERİ
Robert Redford ile başrolü paylaştığı "Benim Afrikam" ve Clint Eastwood’la birlikte çevirdiği "Yasak Aşk" gibi filmleri beyazperdenin unutulmazları arasında yerini alırken, Meryl Streep’in ödüllerle bezeli oyunculuk kariyeri yükselmeye devam etti. Streep son olarak, çalışanların gözünün yaşına bakmayan bir medya patronunu canlandırdığı "Şeytan Prada Giyer" ve Abba’nın şarkılarından uyarlanan müzikal "Mamma Mia" ve bir rahibeyi canlandırdığı Şüphe'deki başarılarıyla sinemaseverlerin gönlünü bir kez daha fethetti. Ünlü sanatçı Şeytan Prada Giyer filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre ödülüne layık görüldü ve Doubt / Şüphe filmiyle bir kez daha Oscar adayı oldu.

“ÇEŞİTLİLİĞİ SEVİYORUM”
Eleştirmenlere göre Meryl Streep’in adını sinema tarihine altın harflerle yazdırabilmiş olmasında, onun her rolün üstesinden gelmesini sağlayan üstün yeteneği ve değişime açık karakteri yatıyor. Genelde duygusal içerikli filmlerde güçlü, kendi ayakları üzerinde duran kadınları canlandıran Streep, komedi ya da macera filmlerinde üstelendiği rollerde de aynı başarıyı sergiliyor. “Çeşitliliği seviyorum” diyen Streep, “İyi oyunculuk benim için iyi bir yemek gibi; bir parça et olacak ama onun yanında sebze, makarna, salata da olacak” şeklinde konuşuyor.

Şimdiye kadar 50’den fazla filmde rol alan ve Hollywood’un meşhur Ünlüler Kaldırımı’nda bir yıldızı bulunan aktris, daha uzun yıllar beyazperdeden seyircilere göz kırpmaya devam edeceğe benziyor.

http://www.merylstreeponline.net/

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...