Bilge köyü katliamcılarına ziyaret yok

Mardin'in Bilge köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili olarak Çorum'da tutuklu bulunan 9 sanığı, bayramda hiç kimsenin ziyaret etmedi.

Anadolu Ajansı 26.09.2009 - 13:45

Edinilen bilgiye göre, Ramazan Bayramı dolayısıyla cezaevlerinde uygulanan açık görüşten Çorum L Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerde yararlanıyor.

Yarın sona erecek açık görüşte, cezaevinde bulunan Bilge köyündeki saldırının 9 sanığı için dün saat 10.45 ile 11.45 saatleri arasında yakınları ile 1 saat görüşme hakkı verildi. Birinci derece akrabalarının yararlandırıldığı açık görüşe, sanıklardan hiç birinin akrabasının görüşme talebinde bulunmadığı öğrenildi.

İKİNCİ DURUŞMA 14 EKİM’DE
Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan ve güvenlik gerekçesiyle Çorum'da yargılanmalarına karar verdiği 1'i çocuk 11 tutuklu sanık, 8 Ağustosta Gaziantep F Tipi Kapalı Cezaevi'nden Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledilmişti.

2 Eylül’de Çorum Adalet Sarayı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın yaklaşık 13,5 saat süren ilk duruşmasında, mahkeme tutuklu bulunan sanıklardan M.Ç. ve A.Ç'nin tahliyesine karar vererek, davanın bir sonraki duruşmasını 14 Ekim tarihine ertelemişti.

İDDİANAME
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 43 sayfalık iddianamede, tutuklu 9 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ''tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme'' suçundan 36'şar kez, 7 çocuğun öldürülmesi suçundan 7'şer kez ve gebe olduğu bilinen kadını öldürmek suçundan da 1'er kez olmak üzere 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

İddianamede, tutuklu 9 sanığın, 4'ü çocuk 10 kişiyi de ''kasten öldürmeye kalkışma'' suçundan 200'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanıklardan 18 yaşından küçük olan M.Ş.Ç. ile ilgili soruşturmanın ayrı yürütüldüğü kaydedilen iddianamede, evinde 6 adet el bombası bulunan Ahmet Çelebi hakkında da 17 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...