Erdoğan: Birileri Türkiye'yi terörle öne çıkarmaya çalışıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bugün birileri Türkiye'yi sadece terörle, terör örgütlerinin eylemleriyle, Suriye'den gelen göçmen dalgalarıyla öne çıkarmaya çalışıyor'' dedi.

Anadolu Ajansı 23.10.2015 - 13:10

Erdoğan: Birileri Türkiye'yi terörle öne çıkarmaya çalışıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki TÜMSİAD TÜMEXPO ve Uluslararası KOBİ Şurası Zirvesi'nde konuştu.

Erdoğan konuşmasında, milletin ve tüm İslam dünyasının Muharrem ayının 10. gününe tekabül eden Aşure Günü'nü tebrik ederek, bu günün Müslümanların birliğine, beraberliğine ve dayanışmasına vesile olmasını diledi.

Aşure Günü'nün Suriye'de, Irak'ta, Filistin'de, Mısır'da, Libya'da, Myanmar'da ve daha birçok yerde zulüm altında hayatlarını sürdürenlerin kurtuluşunun müjdecisi olması temennisinde bulunan Erdoğan, bugün vesilesiyle tutulan oruçların, yapılan ibadetlerin Allah katında kabul olmasını niyaz etti.

Erdoğan, TÜMSİAD'ın, uzun yıllardır yol ve dava arkadaşlığı yapılan, çalışmalarına önem ve destek verilen önemli bir kuruluş olduğunu ifade ederek, bugünkü programda TÜMSİAD'ın millet ve ülke için ne kadar hayırlı ve faydalı faaliyetler içinde olduğunu bir kez daha herkesin gördüğünü söyledi.

Açılışı yapılan 3. TÜMEXPO Fuarı'nda katılımcılarla, ülke ve millet içinde buna iştirak eden ayrıca dünyadan katılan misafirlerle birlikte bu mutluluğun beraber yaşandığını dile getiren Erdoğan, uluslararası camiadaki etkin kuruluşların temsilcilerine "İstanbul'a hoş geldiniz" dedi.

Makine, tekstil, gıda, otomotiv, kozmetik, inşaat gibi önde gelen sektörlerde faaliyet gösteren firmalarla, diğer ülkelerden gelen muadillerini bir araya getiren bu fuarın başarılı geçmesini temenni eden Erdoğan, Uluslararası KOBİ Şurası'nın bu yılki gündemini oluşturan KOBİ'ler İçin İslami Finans Konferansı'nı çok isabetli ve yerinde bir etkinlik olarak değerlendirdiğini anlattı.

Erdoğan, G20 faaliyetleri kapsamındaki bu konferansın, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Hazine Müsteşarlığı'nın katkılarıyla düzenlendiğini vurgulayarak, "Konferansta KOBİ'lerin genel olarak finansal sisteme, özellikle de İslami finans sistemine katılımlarının kapsamlı şekilde tartışılacağını düşünüyorum. Özel önem verdiğimiz KOBİ'lerle İslami finans enstrümanlarının buluşturulması, mevcut imkanların geliştirilmesi yönündeki her çabayı takdirle karşılıyoruz. TÜMSİAD yönetimine, bu önemli çalışmaları sebebiyle ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

''MİLLETE YAPILACAK EN BÜYÜK HAKSIZLIKTIR''

Ülkesi ve milleti için sorumluluk üstlenen, elini taşın altına koyan TÜMSİAD'ın, Türkiye'nin geleceğinde çok daha güçlü ve etkin konuma ulaşacağına inandığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugün birileri Türkiye'yi sadece terörle, terör örgütlerinin eylemleriyle, Suriye'den gelen göçmen dalgalarıyla, Irak'taki gelişmelerin ülkemize yansımalarıyla öne çıkarmaya çalışıyor. Sadece bunlardan ibaret bir Türkiye portresi çizme gayretleri, bu ülkeye ve bu millete yapılacak en büyük haksızlıktır. Burada ben sizlere asıl Türkiye'yi anlatmak istiyorum. Türkiye, geçtiğimiz 13 yıllık dönemde her alanda gerçekten muazzam bir dönüşümü, tarihi bir değişimi gerçekleştirmeyi başarmış bir ülkedir."

EKONOMİK GELİŞMELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel ekonomik verileri ve projelerden bazılarını hatırlatıp, değişimin boyutlarını paylaşarak, "Türkiye, 2003-2014 yılları arasında yılda ortalama yüzde 5'lik bir büyüme sağladı. Bu büyümenin 2008'den itibaren dünyada çok ciddi bir finans krizi yaşandığı dönemde gerçekleştiğini özellikle hatırlatmak istiyorum. Bu yıl yaşadığımız genel seçime, artan terör olaylarına, 1 Kasım'daki tekrar seçime rağmen 2015 yılının ilk çeyreğinde 2,3 ve ikinci çeyreğinde 3,8'lik büyüme oranlarıyla bu eğilimin devam ettiğini görüyoruz" dedi.

Gayrisafi yurtiçi hasılanın 2002 sonundaki 230 milyar dolar seviyesinden geçen yıl 800 milyar dolar düzeyine yükseldiğini, kişi başına milli gelirin 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıktığını anlatan Erdoğan, aynı dönemde ihracatın 36 milyar dolardan 158 milyar dolara, turizm gelirlerinin 12,5 milyar dolardan 34,5 milyar dolara çıktığını, Merkez Bankası rezervinin de 26 milyar dolardan 130 milyar dolar düzeyine yükseldiğini belirtti.

Erdoğan, "Geçmişte uzun yıllar boyunca IMF kredileriyle ekonomisini desteklemek zorunda kalan, 2002 sonunda 23,5 milyar dolar IMF'ye borcu olan Türkiye vardı. Hamdolsun 2013 yılı mayıs ayı itibarıyla IMF'ye borçlarını sıfırlamış olan bir Türkiye var" diye konuştu.

Kamu borçlarının en büyük ekonomilerde dahi pek çok ülke için ciddi sıkıntı kaynağı olduğunu ve kamu borçlarının ülke gelirlerinin üzerinde olduğu pek çok devlet bulunduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin bu konuda her geçen yıl daha iyi bir konuma geldiğini, kamu borçlarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının 2002'deki yüzde 61,5 seviyesinden geçen yıl yüzde 8,5 seviyesine gerilediğini, yüzde 63 düzeyindeki borçlanma faizi oranlarının yüzde 7,6'ya indiğini, bugün de yüzde 10'un altında olduğunu bildirdi.

Erdoğan, enflasyon ve işsizlik rakamlarının yüzde 10'un altında seyrettiğini ifade ederek, "Ülkemize geçtiğimiz 13 yılda 149 milyar dolar uluslararası sermaye yatırımı geldi. Geçtiğimiz yıl dünyada uluslararası doğrudan yatırım hacmi yüzde 16 azalırken, ülkemizde yüzde 1'e yakın artışla 12,5 milyar dolara ulaştı. 2015 yılının sadece temmuz ayında ülkemize 3,4 milyar dolarlık uluslararası yatırım geldi" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...