Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birleşmiş Milletler'de adalet aramayın

Beştepe'de TÜBİTAK ve TÜBA ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler'i ve bünyesindeki Güvenlik Konseyi'ni eleştirdi. Erdoğan, "BM'de adalet diye bir şey beklemeyin, aramayın, yok böyle bir şey" ifadelerini kullandı.

ntv.com.tr 26.12.2018 - 14:27 | Son Güncelleme : 26.12.2018 - 15:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birleşmiş Milletler'de adalet aramayın

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde TÜBİTAK ve TÜBA Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Bilim ve teknolojiden mahrum bir kalkınma çabasının menzile varması mümkün değildir. Ülkemizi geleceğe taşıyacak her trlü birikim milli hazinemizde bulunuyor ama istifade edemiyoruz. Sadece ülke olarak değil İslam dünyası olarak da ilmi çalışmalarda üretimde sanayide bilimsel araştırmalarda kültür ve sanatta yeterli başarıyı yakalayamıyoruz. İslam coğrafyası son dönemde o büyük oyunun malzemezi yapılmıştır.

Müslümanlara ne kendi gelecekleri, ne de insanlığın ortak meseleleri hakkında söz söyleme hakkı tanınmamıştır. 1,7 milyar nüfusa sahip İslam dünyasının, BM Güvenlik Konseyinde bir tane bile daimi üyesinin bulunmaması işte bu çarpıklığın bir sonucudur. Onun için 'Dünya 5'ten büyüktür' diyorum.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki beş üyenin ülkeler arasındaki dağılımı adil değil. Her şey 5 daimi üyenin içerisindeki bir üyeye bağlı. Hani dünyadaki adaleti sağlamak için kurulmuştu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de Birleşmiş Milletler'de de adalet diye bir şey beklemeyin, aramayın, yok böyle bir şey. Yakın çevremizde sorunlarla boğuşan bir coğrafya ile karşılaşıyoruz. 

"BAĞIMLILIK GÖMLEĞİNİ PARÇALADIK"

Dışa bağımlılık İslam dünyasının en acı gerçeğidir. Öğrenilmiş çaresizlik sendromu ile karşı karşıyayız. Biz bunun değişeceğine yürekten inanıyoruz. Türkiye son 16 yıldaki hamleleriyle bağımlılık gömleğini parçalamıştır. İthal eden değil, kapıya kul olan değil kendi ayakları üzerinde duran Türkiye var.

"ÖZGÜRLÜK OLMAYAN YERDE ÖZGÜNLÜK OLMAZ"

Darbecilerin, cesayet güçlerinin eşik bekçisi gibi görülen üniversitelerimiz tarihi bir değişim yaşadı. Öğrencilerin eğitimiyle değil de sakalıyla başörtüsüyle uğraşmanın kimseye faydası yok. Özgürlüğün olmadığı yerde özgünlük de olmaz. Bu anlayışla üniversitelerin demokratikleşmesinde önemli adımlar attık. Atılan adımlar sayesinde üniversitelerimiz gerçek anlamda bilim ve araştırma yapacak imkana kavuştu.

"EKSİKLERİMİZ ELBETTE VAR"

Üniversitelerde teröre bulaşmadığı sürece bilime her türlü desteğin verildiği ortam oluşturuldu. Eksiklerimiz elbette var. Akademik gelişmeler insan kalitesine ve imkanların ne şekilde değerlendirildiğiyle alakalıdır.

"AHTAPOT YAZILIMI NATO TATBİKATINDA"

Hudutlarımızın korunmasına gösterdiğimiz hassasiyeti ülkemizin ürettiği verilerin korunmasına aynen göstermek durumundayız. Bugün siber saldırılar ve açıklar, devletin güvenliği ile kişi mahremiyetini ihlal eden en büyük tehditlerdendir. Geliştirdiğimiz 'Ahtapot' yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO tatbikatına dahil edildi.

"ÜLKEMİZİ SÜPER LİGE TAŞIYACAK ADIM"

Türkiye bilimsel araştırmalarda artık sınır tanımıyor. İki hafta önce 20 yıllık hayali gerçekleştirip Uzay Ajansı'nı kurduk. Ülkemizi süper lige taşıyacak tarihi bir adım attık." 

Sayfa Yükleniyor...