20 Ocak'ta Zeytin Dalı Harekatı'nı başlatan TSK ve ÖSO Afrin'de ilerlemeyi sürdürüyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre son olarak Afrin'in kuzeyindeki Bülbül belde merkezi, PYD/PKK'dan temizlendi.

Bülbül, Zeytin Dalı Harekatı'nda PYD/PKK'dan ele geçirilen ilk belde merkezi oldu. Bülbül, Hatay'ın Hassa ilçesinden Kilis kent merkezine uzanan sınır hattı boyunca, örgütün lojistik destek sağladığı merkezlerden biriydi.

Beldenin kuzeyinde yer alan Ali Kar Köyü de ele geçirildi. Böylece Bülbül belde merkezinin kuzeyinde geniş bir hat PYD/PKKk’dan temizlenmiş oldu.

Zeytin Dalı Harekatı'yla teröristlerden temizlenen köylerden birisi de Kastel Cindo Köyü. YPG'li teröristler, 4 yıl önce ele geçirdikleri köyden kaçarken Özgür Suriye Ordusu güçleri sağlam kalan evlere karargah kurmaya başladı. Teröristlerin bölgeden kaçmasına en çok sevinenlerse köylüler oldu.

PYD/PKK'nın sığınak, barınak ve mevzilerinin bulunduğu Darmık Dağı çevresiyse fırtına obüsleriyle vuruluyor. Anadolu Ajansının haberine göre TSK ve ÖSO birlikleri Darmık Dağı'nın eteklerine ulaştı.

Bu dağda teröristler tarafından 53 metrelik beton yapı üzerine yerleştirilen, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri yerli üretim silahlı insansız hava aracıyla imha edilmişti.

Sınır birliklerine askeri sevkiyatlar da sürüyor. Kilis-Hatay hudut hattındaki birlikler askeri araç, gereç ve personelle takviye edildi.

TSK: 811 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında 811 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, TSK tarafından hudutlar ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 Ocak saat 17.00'de Zeytin Dalı Harekatı'nın başlatıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı icra edildiği belirtildi.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve onlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, sivil/masum kişiler ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği ifade edildi.

Hava Kuvvetlerince gerçekleştirilen harekatla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzisi olarak kullanılan 14 hedefin imha edildiği bildirilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre, 21 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 811 oldu. Hava harekatı ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen kara harekatı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."