Bisikletle kırmızı ışıkta geçmeye 420 lira ceza (Daha önce başıma bir şey gelmedi diye itiraz etti)

Antalya'da bisikletiyle işe giden Furkan Kudret Öz 'kırmızı ışık ihlali' ve 'kask kullanmamak' suçundan 420 lira ceza yedi. Cezaya itiraz eden Öz, daha önce başına bir şey gelmediği yönünde kendini savunarak cezaya itiraz etti.

DHA 22.01.2020 - 15:48

kirmizi-isikta-gecen-kasksiz-bisikletliye-420-lira-ceza_5707_dhaphoto1.jpg

Antalya'da bir kişiye bisikletiyle kırmızı ışıkta geçtiği ve kask kullanmadığı gerekçesiyle 420 liralık ceza uygulandı.  

Kumluca'da bir simitçi fırınında çalışan Furkan Kudret Öz, 20 Ocak Pazartesi günü öğle saatlerinde iş yerine gitmek için bisikletiyle yola çıktı. Bisikletle araçların ilerlediği yolda giden Öz, otogar kavşağında kırmızı ışıkta geçti.

Öz'ü fark eden trafik polisleri, takip ettikleri bisikletli genci başka kavşakta durdurdu. Öz'e 'kırmızı ışık ihlali' ve 'kask kullanmamak' suçlarından 420 liralık para cezası uygulandı.

CEZAYA İTİRAZ ETTİ

Cezaya şaşıran Öz, cumhuriyet savcılığında cezaya itiraz ettiğini söyledi.

Furkan Kudret Öz, "İşe gitmek için evimden çıktım. Otogar kavşağında bisikletimle kırmızı ışıkta geçtim. Trafik polisleri, kırmızı ışıkta geçtiğimi görmüş. Kavşakta kimliğimi istediler. Ben de vermedim. Beni İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüler. Orada bana kırmızı ışık ve kask cezası kestiler. Ceza makbuzunu aldım. Cumhuriyet savcılığına giderek cezaya itiraz ettim. Daha önce başıma böyle bir şey gelmemişti" diye konuştu.

Yetkililer, bisikletin araç olarak değerlendirilip, bu cezanın verildiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...