NTV

'Bisküvici dede'ye son görev

Türkiye

Ülker’in kurucusu Sabri Ülker için Fatih Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninde siyaset, iş ve spor dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Eti'nin kurucusu Firuz Kanatlı da en büyük rakibine veda etti. Cenaze namazına katılan Başbakan Erdoğan, Ülker’in tabutuna omuz verdi.

Yıldız Holding ve Ülker'in kurucusu Sabri Ülker için Fatih Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi.

İlişkili Haberler


Vali Hüseyin Avni Mutlu ile camiye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sabri Ülker'in oğlu Murat Ülker, damadı Orhan Özokur, torunları Ali Ülker, Ahmet ve Ömer Özokur'a taziyelerini ileterek başsağlığı diledi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, camide kıldıkları öğle namazının ardından cenaze namazı için avluya geçti.

Sabri Ülker'in cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Yaran, yaptığı konuşmada, Sabri Ülker'in memleketin önde gelen sanayicilerinden biri olduğunu söyledi.

Cenaze namazına katılanlardan helallik isteyen Yaran, kendisi ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez adına Ülker'in ailesi, sevenleri ve dostlarına sabır diledi.

ERDOĞAN OMUZ VERDİ
Üzerinde Kabe örtüsü de bulunan Sabri Ülker'in naaşı, öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınarak, cenaze arabasına konuldu.

Sabri Ülker'in tabutuna cenaze aracına kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da omuz verdi.

'BÜYÜK BİR YILDIZDI'
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Hayırsever bir iş adamımızdı. Dolu dolu bir iş hayatı ve hayır faaliyetini birlikte gerçekleştirdi” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Ülker'in çok sayıda insana faydası dokunduğunu ifade ederek, ''Allah gani gani rahmet eylesin'' dedi.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ise Ülker'in ''Sabri Ülker, hem iş dünyasında hem de bu memleketteki sivil toplum kuruluşlarının gelişmesinde büyük bir yıldızdı” dedi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ''Son derece farklı, çok mütevazi bir insandı. Sanayimiz, sektörümüz için gerçekten büyük kayıp. Güzel tarafı şu; bıraktığı eser, emin, güçlü bir şekilde yolunda gidiyor. Her zaman da yüreklerimizde yerini koruyacak'' şeklinde konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören de ''Türk milletinin, Türk sanayisinin başı sağolsun. Çok değerli bir sanayiciyi kaybettik. Allah toprağını bol etsin, kalanlara da kuvvet versin. Türkiye'nin başı sağolsun'' dedi.

Eski basketbolculardan Harun Erdenay ise çok üzüntülü bir gün yaşadıklarını dile getirerek, Ülker ailesine ve ülkeye başsağlığı dileğinde bulundu.

ETİ'NİN KURUCUSU: BANA SIRLARINI VERDİ
Eti'nin kurucusu Firuz Kanatlı ise Ülker'in rekabeti çok önemseyen biri olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sabri Bey ile dost olarak, bir çömez olarak kendimi kabul ederek, dostluk yaptım. Öyle oldu ki zaman geldi, Sabri Bey, bana sır denecek şeyleri dostluk çerçevesinde söylemiştir. Rakiplerimizle o kadar iyi ilişkiler içerisindeydik ki, bir ölçüde bana sır bile vermiş duruma gelebildik. Bundan iftihar ediyorum. Sabri Bey, bir dostuna 'Firuz Bey ile 40 seneden beri rekabet yapıyoruz, fakat hala dostluğumuzu muhafaza ediyoruz. Bu çok enteresan bir şey' demiş. O dostundan da başka dostu bunu bana aktardı, benim de hoşuma gitti.''

Kanatlı, Sabri Ülker'in ''çok sert rekabetçi olduğunu'', işini çok ciddiye aldığını, devamlı fikir ürettiğini ve hayallerini gerçekleştirecek cesarette bir insan olduğunu belirtirken, ''Türkiye'ye ışık tutmuş bir insandı. Mekanı cennet olsun. Çok büyük bir adamdı. Ben onu örnek aldım, o bir abideydi'' dedi.

'İKİMİZİN ORTAK YÖNÜ DİNDARLIĞIMIZ'
Firuz Kanatlı, Sabri Ülker'in rekabet yönünün güçlü olduğunu, ancak kendisiyle fazla rakip olmamaya çalıştığını belirterek, ''Herhalde anlaştığımız bazı şeyler vardı. Bir defa ben çok dindar bir insanım. O da çok dindar bir insandı ve dinden konuşurduk'' dedi.

KİMLER KATILDI?
Cenaze törenine Sabri Ülker'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ile Oltan Sungurlu, Tanıl Küçük, Halis Komili, Temel Kotil, Mehmet Yıldırım, Yıldırım Demirören, Hamdi Akın, Turgay Demirel, Nihat Özdemir, Ali Müfit Gürtuna ve Firuz Kanatlı'nın da aralarında bulunduğu siyaset, iş ve spor dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

DUALARLA UĞURLANDI
Sabri Ülker'in naaşı, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Zeytinburnu Merkez Efendi Mahallesi'ndeki eski Kozlu Mezarlığına getirildi.

Dualar eşliğinde Sabri Ülker, annesi Şakire Hanım, Babası Hacı İslam Efendi, 2 yıl önce vefat eden eşi Güzide Ülker ve 1963'te 9 yaşında vefat eden oğlu Ali Ülker'in yattığı aile mezarlığına defnedildi.

Mezarlıktaki defin törenine Sabri Ülker'in oğulları Ali ve Murat Ülker, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile yurt içi ve dışından gelen çok sayıda işadamı katıldı.

Ülker'in oğulları Ali ve Murat Ülker, mezarlıkta da taziyeleri kabul etti.