Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1990'lı yıllarda öldürülen bazı kişilerin kuyulara atıldığı iddiasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, Şırnak Baro Başkanı Nurişevan Elçi ile avukatlar BOTAŞ tesislerine geldi.

Sözkonusu yere 2 iş makinesi de getirildi.

Kuyularda yapılan kazılarda iki parça kemik ve bazı bez parçaları bulundu. Bulunan maddeler inceleme için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirvan Elçi, Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

Bugün tesiste yapılan kazı çalışmalarının yaklaşık 1200 metrekarelik alanda gerçekleştirildiğini belirten Elçi, ''Kazı koşulları elverişsizdi. Buna rağmen yapıldı. Bu tesisteki kazılar tamamlandı.

Kazılar sırasında 2 kemik parçası ve birkaç bez parçası bulundu. Bunlar Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Adli Tıp Kurumu incelemesi sonucunda kemiklerin insana ait olup olmadığı belirlenecek. Bez parçalarında da kan izi olup olmadığı araştırma sonucunda belli olacak.

Bu tesisteki kazılar sona erdi. Daha önce talep ettiğimiz yerlerde salı günü ya da bir sonraki gün kazı yapılmasını bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

TUNCAY GÜNEY'İN İDDİASI
Silopi'deki BOTAŞ tesisleri yakınında bulunan kuyularda ceset bulunduğu iddiası adı Ergenekon soruşturmasında geçen gazeteci Tuncay Güney tarafından ortaya atılmıştı.

Kayıp yakınlarının Silopi Cumhuriyet Savcılığı'na başvurusu üzerine bölgede inceleme yapılmış ve 5 ayrı yerde kazı kararı alınmıştı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle bir türlü başlanılmayan kazılar, geçtiğimiz hafta yapılacaktı. Ancak provokasyon ihbarı üzerine kazılar ertelenmişti.