Volkan Bozkır: Fethullah Gülen’in AB sürecine maliyeti sıfır

AB Bakanı Volkan Bozkır, Fethullah Gülen konusunun AB müzakerelere hiçbir maliyeti olmadığını söyledi.

Haberler 06.02.2015 - 10:25

Volkan Bozkır: Fethullah Gülen’in AB sürecine maliyeti sıfır

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 'nin Washington Büyükelçiliği'nde Türk gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi.

Bozkır, başka bir soru üzerine, Washington'daki görüşmelerinde, Fethullah Gülen'in iadesi ile 17 ve 25 Aralık'taki İstanbul merkezli operasyonların gündeme gelmediğini ifade etti.

"ABD Temsilciler Meclisi'nden bazı üyelerin Dışişleri Bakanı John Kerry'ye mektup yazması ve Gülen konusunun AB ile müzakerelere maliyetinin olup olmadığına" dair soru üzerine Bozkır, "Hiçbir maliyeti olmuyor, sıfır maliyet" dedi.

Bozkır, mektupta bahsedilen 28 gazetecinin isminin verilmediğine işaret ederek, "O zaman ben diyeyim 35, siz deyin 20, olur mu öyle şey. Şu ana kadar başka isim verilmedi. Şimdi '100 tane, 150 tane gazeteci' deniliyor, bugün '28 tane' deniliyor ama isim yok. Nasıl bulacağız bu 28 kişiyi?" diye konuştu.

"Türkiye'de tutuklu veya hapiste gazeteci olduğunu iddia eden iki önemli kuruluş olan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ile Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) Türkiye'de yaptıkları temaslar sonrasında, önceden 100 kişi civarından bahsederken, kendilerine sadece 11 kişilik liste sunabildiklerini" ifade eden Bozkır, listedeki isimlerin de yazdıklarından dolayı değil, bomba, terör örgütüne genç çocukları cezbetmek için aracı olma ve polise saldırma gibi suçlar nedeniyle yargılanıp tutuklandığını kaydetti.

Bozkır, Türkiye'nin basın özgürlüğünde dünyadaki raporlardaki yerine dair soru üzerine, "Türkiye'nin istatistiklerde nerede yer aldığı yanlış bilgilere göre oluşmuş" dedi.

Türkiye'de 7 bin gazete, 258 televizyon bulunduğunu ve her türlü fikirlerin gazetelerde yazılabildiğini, karikatürler çıktığını, televizyonlarda tartışma olduğunu belirten AB Bakanı Bozkır, "Böyle bir ortam varken 'Türkiye'de basın özgürlüğü' yoktur denmesi doğrusu benim içime sinmiyor" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...