"Bu acımasız sömürü durmalı"

Bilim dünyası, Atlantik mavi yüzgeçli orkinosların uluslararası ticaretinin yasaklanmasını destekliyor...

02.11.2009 - 08:31

"Bu acımasız sömürü durmalı"

ICCAT (Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu) Bilimsel Komitesi,  Atlantik mavi yüzgeçli orkinoslarının uluslararası ticaretinin yasaklanması için gerekli kriterlere uyduğuna karar verdi.

Greenpeace'den yapılan açıklamaya göre 21-23 Ekim tarihlerinde İspanya’da bir araya gelen, bilim adamları bu türün şu andaki stok durumunun, Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticareti Konvansiyonu (CITES)’nun  listesine girmesi için gerekli kriterlere uyup uymadığını tartıştı.

ICCAT’e katılan bilim adamlarına göre bu türün şu anki biyokütlesi, avlanmaya başlamadan önceki durumuna göre yüzde 15 azalmış durumda. Bu sonuç,  Atlantik mavi yüzgeçli orkinoslarının CITES Appendix 1 listesine girmek için yeterli kritere sahip olduğunu gösteriyor.

Ayrıca yapılan analizlere göre de bu stokların 2019 yılına dek CITES yasaklanmış türler listesinden çıkabilmesi için gerekli kriterlere ulaşması ancak ticari avcılığın dondurulması ile mümkün olacak.

Kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirten Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı “Akdeniz’in her açıdan en değerli türlerinden olan mavi yüzgeçli orkinos türünün tam bir yokoluştan kurtulabilmesi artık yalnızca uluslararası ticaretinin durdurulması ile mümkün olabilir. Türkiye’nin de dahil olduğu bu acımasız sömürüye, stoklar tamamen iyileşme belirtisi gösterene dek son vermek zorundayız” dedi.

Greenpeace Uluslararası Denizler Kampanyası Politik danışmanı Sebastian Losada ise Atlantik mavi yüzgeçli orkinoslarının tam bir yokoluşun eşiğinde olduğunu söyleyerek, “Bu tehlike altındaki türün tek kurtulma şansı kökten çözümlerden geçiyor. ICCAT’in denizel kaynaklarımızı korumaktaki ve sorumsuzluklarla gelen başarısızlıkları artık devam edemez. Onlarca yıldır korkunç bir aşırı avlanma ve sömürüye maruz kalan bu türün kurtulmak için zamanı kalmıyor” dedi.
ICCAT’e üye 48 ülkenin temsilcileri 6-16 Kasım tarihlerinde Brezilya’da bir araya gelecek. Toplantılarda bilim komitesinin aldığı bu kararlar da sunulacak. ICCAT’in alacağı kararlarda bilimadamlarının yaptığı bu açıklamaların da geçmişte olduğu gibi gözardı etmek yerine artık dikkate alınması gerekiyor

Greenpeace CITES’e üye ülkelerin Atlantik mavi yüzgeçli orkinosların Konvansiyonu’nun Appendix1 listesine girmesi için destek vermelerini istiyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...