Bu da "Mülayim" fok

Mersin'in Bozyazı ilçe sahilinde bulunan yavru Akdeniz Foku, Muğla'daki rehabilitasyon merkezine gönderildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.12.2010 - 15:24

Bu da "Mülayim" fok

Bozyazı Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, 18 Aralık Cumartesi günü Sahil Güvenlik ekipleri, kontrolleri sırasında Bozyazı Yat Limanı içerisinde bir yavru fok bulunduğunu hatırlattı.


Fokun bir süre sahil güvenlik ekiplerince misafir edildiğini söyleyen Sağlam, sahil güvenlik ekiplerinin ''Mülayim'' adını verdikleri fokun ilk belirlemelere göre, sürüden ayrılarak karaya ulaştığını bildirdi.

''Mülayim''in açık denize bırakılabilmesi için ilgililerle irtibata geçildiğini anlatan Sağlam, şöyle konuştu:''Su Altı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu ile irtibata geçildi ve fok, yetkililere teslim edildi. İlk önce Antalya'ya götürülecek olan fok, daha sonra Muğla'daki rehabilitasyon merkezine nakledilecek. Yapılacak tedavilerin ardından da açık denize bırakılması öngörülüyor.''

Doğal dengenin korunması anlamında, sahil bandından fok gibi canlılılara ulaşılması halinde ilgili birimlere haber verilmesini isteyen Sağlam, ''Bu hayvanlar sahillerimizin temiz olduğuna dair çok güzel bir kanıt. O nedenle bu hayvanların nesillerinin devamı için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...