Bu festival Metin Lokumcu için

Hopa-Kemalpaşa Halk Festivali, 8. yaşında Metin Lokumcu anısına gerçekleştiriliyor.

11.08.2011 - 16:06

Yaşamına, doğasına, deresine, emeğine sahip çıkan Hopa-Kemalpaşa halkı 31 Mayıs 2011’de AKP mitingi sırasında yaşanan polis saldırısında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun anısına 12–13–14 Ağustos 2011 tarihlerinde Hopa-Kemalpaşa’da söyleşiler, forumlar, konserler, sanat atölyeleri ile dopdolu bir programla 8. Halk Festivali’ni düzenliyor.

İlk olarak 2004 yılında Halkevleri tarafından halkın alternatif kültürel etkinliklerini yaratmak, direnişle sanatı buluşturmak amacıyla düzenlenen Hopa-Kemalpaşa Halk Festivali’nde bu yıl yaşamı savunan sanatçılar, su hakkı ve çevre direnişçileri, akademisyenler, hekimler, hukukçular, iktisatçılar buluşuyor. Festival’e Leman Sam, Bajar, Marsis, Bayar Şahin, İlkay, Prof.Dr. İbrahim Kaboğlu, iktisatçı Mustafa Sönmez, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Özcan Alper katılıyor. Fotoğraf ve tiyatro sanatçıları, ressamlar atölyelerle Festival’e katkı sunarken Festival alanında aynı zamanda birçok sergi de yer alacak.

Her yıl sponsorsuz, herhangi bir yerden fon almaksızın Hopa-Kemalpaşa halkının kendi dayanışması ile imece geleneğini yaşatarak düzenledikleri Festival bu yıl ülkenin dört bir yanından katılımcıları ağırlayacak Metin Lokumcu’ya adanan Festival Hopa’da yoğun biçimde baskıların sürdüğü bir ortamda düzenleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...