Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'dan "ambulans gitmedi" iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Cizre'de yaralıların olduğu bir eve ambulans gidemediği iddialarına ilişkin açıklamasında, "Bu iş tiyatro oyununa döndü" ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 04.02.2016 - 14:55 | Son Güncelleme : 04.02.2016 - 15:20

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'dan "ambulans gitmedi" iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesindeki bir evde yaralılar olduğu ve bölgeye ambulans gidemediği iddialarına değinen Sağlık Bakanı, gelen bilgilerin sürekli değiştiğini belirterek "Bu iş tiyatro oyununa döndü" dedi.

"Orada ne var olduğunu kimsenin bildiği kanaatinde değilim. Bize bilgi verenler bir süre sonra kayboluyor. Yeni farklı bilgiler geliyor" diyen Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Yeni yol haritası belirleyip, uygulamaya geçtiğimiz zaman vazgeçildiğini görüyoruz. Burada bir senaryo planlanıyor. Orada kaç yaralı var, var mı yok mu bilmiyoruz. Kaç insan var, var mı yok mu onu da bilmiyoruz. Buraya giriş için bütün planlar yapıldığında, sağlıklı insanlar 150 metre kadar gelebilir dedik. Ama sonra 'ateş ediliyor, vazgeçtik' dediler. Ama kameraların tespiti ateş falan olmadığı yönünde. 

Vazgeçildiğini görünce insanın aklına burada yaralı olmadığı geliyor. Burada farklı algıları yönetmek isteyen bir anlayış var. Orada bir yaralı var ise kurtarmak için gece gündüz her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettim. 

Buraya gidişin önü silahla kesiliyorsa, sağlık görevlileri bir adım geri duruyor. HDP'liler de orada olan muhataplarımızla irtibatımız kesildiği diyorlar. Burada bir tiyatro oyununa döndü bu iş. Varsa yaralı üzerinden, hasta üzerinden, kan üzerinden, cenaze üzerinden bir tiyatro oynamasın."

16 ZIRHLI AMBULANS DAHA

Müezzinoğlu, güvenlik tehdidi nedeniyle sağlık çalışanlarının bölgede yaşadıkları zorluklara değindi.

"Silahın olduğu yerde rahat çalışma olmaz" diyen Sağlık Bakanı, "Can güvenlikleri olsun ki hizmet verebilsinler. Emniyet bölgenin güvenli olmadığını söylüyorsa sağlık çalışanının yapabileceği pek fazla bir şey olmuyor. Zırhlı ambulansın sağlık ekibinin olay yerine gitmesi açısından önemi var. Kurşun geçirmez ambulanslarımız var 3 tane. 16 tane daha gelecek"  diye konuştu.

"ZİKA VİRÜSÜ İÇİN TEDBİR ALIYORUZ"

Dünya Sağlık Örgütü'nün "acil durum" ilan etmesine neden olan "zika virüsü" ve buna yönelik tedbirleri de değerlendiren Mehmet Müezzinoğlu, "Şu anda bu virüsle ilgili bir vakamız yok. Orta ve güney Amerika bölgesine giden yolcular açısından takip yapılıyor. Virüsün Türkiye'ye taşınmasına tedbir alıyoruz. Özellikle hamile olarak turizm için oraya giden vatandaşlarımızı uyarıyoruz" dedi.

"O SİVRİ SİNEK TÜRÜ ÜLKEMİZDE YOK"

Müezzinoğlu, virüsün taşınmasına neden olan sivri sinek türünin Türkiye'de yok denilecek kadar az olduğuna dikkat çekti ve "O sivri sinek türünün ülkemizde olmaması bir avantaj ama o bölgeden virüsün taşınma ihtimali var ve biz bu taşınma ihtimaline karşı bütün tedbirleri alıyoruz" ifadelerini kullandı. 

DOMUZ GİRİ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?

Türkiye'de 57 kişinin ölümüne neden olduğu açıklanan domuz gribinin pik dönemini tamamladığına işaret eden Bakan, şöyle devam etti:

"Büyük oranda vakaya ilişkin müracaatlar azaldı. Önümüzdeki hafta itibariyle viral bulaşıcılık dönemi büyük oranda gündemden kalkacak. Ama 1-2 ay sonra yeniden gündeme gelmeyecek diye bir şey yok. Yeniden pik yapma ihtimali var. Vatandaşlara söyleyeceğim şey; el temizliği, hijyen, havalandırması iyi ortamlar, bol sıvı ve aşırı yorgunluktan kaçınmaları."

Sayfa Yükleniyor...