Meltem Arıkan’ın yazdığı, Memet Ali Alabora’nın hem yönetip hem oynadığı Mi Minör isimli oyunu konuşmak için KüçükÇiftlik Park’a gittik. Her zamanki gibi sahne kurulumundan başladık, ışık, kostüm, makyaj gibi her türlü hazırlığı, nihayetinde de genel provayı görüntüledik.

17. yüzyıldan bu yana çeşitli etkinlikler için kullanılan, şehrin ilk çağdaş tiyatro salonuna ev sahipliği yapmış, Kanuni Sultan Süleyman'ın izniyle Bektaşi Karaabalı Mehmet Baba'nın ismini alarak 'Karaabalı Mesiresi' olmuş ve İstanbul'un en büyük "bayram yeri" olarak anılmış, 1950 yılında Zeki Müren'in İstanbul'da ilk sahne aldığı mekan olan KüçükÇiftlik Gazinosunun kurulduğu hatırı sayılır bir tarihi geçmişe sahip KüçükÇiftlik Park. Dünyada sadece 11 etkinlik alanında bulunan ve her noktaya yüksek ses kalitesi sağlayan K1 Ses Sistemi'ne sahip olan sanat, kültür ve eğlence merkezinin, İstanbul’un göbeğindeki konumu da büyük avantaj. Bütün bu ayrıntıları bir arada düşününce Memet Ali Alabora’nın Mi Minör isimli oyununu sergilemek için neden bu dev çadırı tercih ettiğini anlayabiliyoruz. Çünkü Mi Minör size şimdiye kadar izlemeye gittiğiniz tiyatro oyunlarından farklı bir deneyim yaşatacak.

Pinima isimli “Dünyanın kendine özgür tek ülkesi”nde geçen oyunun tanıtımında seyirciye hitaben kullanılan “Bu oyunda yeni medya araçları ve tiyatro ilk defa bir araya gelecek. Ustream, Twitter ve Facebook’ta kendi içeriğinizi oluşturacaksınız. Oyunun içinde yeni bir oyun başlatacak, başrole siz geçeceksiniz.

Oyuna gelirken cep telefonlarınızı yanınıza almayı unutmayın. Zira ihtiyacınız olacak! Neden ihtiyacınız olacağını ise oyunda göreceksiniz” cümlelerinin anlamını genel provayı izlemeye gittiğimizde hemen anladık. Hatta anlamak bir yana kendimizi oyunun içinde buluverdik. Oynandığı anda dünyanın her yerinden canlı olarak takip edilebilen, farklı ülkelerden dijital oyuncular ve dijital seyircilerin de katıldığı oyunda izleyenler oyuncu, oyuncular izleyici oluyor.

Oyunda Francesca Lavinia Camozzi-Yönetmen Yardımcısı, Evrim Demirel-Müzik, Nine-Dijital, Melin Edomwonyi-Grafik Tasarım, Meral Cebecioğlu-Kostüm, Selçuk Artut-Ses ve Görüntü, Özgür Uyanık-Videoların Yönetmeni, Genco Demirer-Sosyal Medya, Karl Mercer-Editör, Kerem Çetinel-Dekor ve Julia Chau-İlustratör olarak çalışmış.

Oyuncular ise; Memet Ali Alabora, Pınar Öğün, Can Kahraman, Sennur Nogaylar, A. Fuat Onan, Coşku Cem Akkaya, Bora Cengiz, Gözde Seda Altuner, Barış Yalçınsoy, Gizem Yağız, Onur Ay, Öznur Serçeler, Anıl Eroğul, Cansu Kasapoğlu, Deniz Çakır ve Ege Arıkan.

Prömiyeri 1 Aralık Cumartesi günü yapılan Mi Minör’ü, bugün saat 21.00 ve 9 Aralık Pazar, saat 18.00’da KüçükÇiftlik Park/ Çadır'da izleyebilir, Pinima ülkesi, bütün gelişmeler, oyun hakkında daha fazla bilgi ve diğer oyun tarihleri için miminor.net/tr adresini takip edebilirsiniz.

Böylece oyunu bilet alarak mı yoksa evinizde oturup dijital ortamdan canlı olarak mı izleyeceğinize karar verebilir, bilet almaya karar verdiyseniz bir seçim daha yapıp, seyirci koltuklarında oturarak mı yoksa ayakta oyuncularla birlikte oyun alanının içinden mi seyredeceğinize karar verebilirsiniz. Eğer oyun alanında olmayı seçtiyseniz bizim genel provada şaşkınlığımızı üstümüzden attıktan sonra yaptığımız gibi Pinima ülkesindeki olayları, oyuncularla birebir yaşayacaksınız. Şimdi bir seçim daha yapmak durumundasınız, meydanda yaşananlara seyirci kalmayı ya da oyuna katılmayı seçebilirsiniz ki oyuna katılmanın keyfi tecrübe ile sabit. Baştan oyunu seyirci koltuklarında seyretmeyi seçenlerin ise üzülmesine hiç gerek yok çünkü oyun sırasında da fikrinizi değiştirip, oyun alanına inebilirsiniz.

Her oyunda seyircinin katılımı ile evrilecek, başkalaşacak, hiçbir temsili bir diğerine benzemeyecek bir oyun, bir deneyim Mi Minör. Mutlaka deneyimleyin...