NTV

Budak: YSK milletin iradesine müdahale edemez

DW Türkçe,Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, referandumda mühürsüz zarflarla ilgili karar alan YSK’ya tepki göstererek, “YSK, milletin iradesine müdahale edemez. Bu karar açıkça kanuna aykırı ve tam kanunsuzluk halidir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, yazılı açıklamasında, anayasaların toplumsal uzlaşma metinleri olması gerektiğini vurguladı.

Buna karşın AK Parti-MHP yönetimi işbirliğiyle gündeme getirilen anayasa değişikliğinin hiçbir aşamasında uzlaşma aranmadığını savunan Budak, devletin tüm olanaklarının da "evet" propagandası için kullanıldığını belirtti.

Budak, "Bu paketin içinde adalet, hukuk ve demokrasi yok. Referandum sürecinde de adalet ve hukuk yoktu. Devletin tüm gücü ve olanakları tek yanlı bir propaganda için kullanıldı. OHAL altında referandum yapılması bile başlı başına bir hukuksuzluktu" ifadesini kullandı.

"Hayır" oylarının geldiği noktanın, halkın demokrasiye inancının göstergesi olduğunu bildiren Budak, YSK'yi de eleştirerek şunları kaydetti:

"YSK'yi bağlayan bir kanun var. Bu kanun 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'dur. Bu kanunun 98'inci maddesinde üzerinde 'İlçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır' hükmü var. Ayrıca 'Geçersiz zarflar paketlenir ve paketin üzeri mühürlenerek zarf sayısı yazılır. Bu zarflar saklanır ve kesinlikle açılmaz' deniyor. Bu hükümler çok açık. Geçersiz zarflar kesinlikle açılamaz.

Oy pusulaları konusunda da 101'inci madde çok açık ve 'Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan birleşik oy pusulaları geçerli değildir' deniyor. TBMM açık bir kural koymuştur. YSK'ye düşen görev, bu kuralı uygulamak ve uygulatmaktır. YSK, TBMM'nin üstünde değildir ve 'TBMM'yi tanımam' diyemez. YSK, milletin iradesine müdahale edemez. Bu karar açıkça kanuna aykırı ve tam kanunsuzluk halidir."

TORUN: SONUÇ ONLAR İÇİN HEZİMET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da yaptığı yazılı açıklamasında, referandum sonucunun AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir hezimet olduğunu savundu.

Türk insanının işsizlikle, yoksullukla, ölümle tehdit edildiğini ileri süren Torun, şöyle devam etti:

"Usulsüzlüklerine, kanunsuzluklarına YSK'yı da bulaştırıp, şaibeli bir sonuç elde etmişlerdir. Meşruiyeti olmayan bu sonuç onlar için başarı değildir, kendileri de bunun farkındadır."

Torun, Türk halkının birlikte mücadele ederek, Erdoğan'ın ve AK Parti'nin kendisine dayattığı anayasaya razı olmadığını iddia ederek, şunları kaydetti:

"İktidarın baskısıyla, tehdidiyle 'evet' çıkmazsa ekonomi bozulur, terör devam eder diyerek mecbur bırakılan yurttaşlarıyla birlikte tüm milletimiz endişe etmesin, korkmasın, umutsuz olmasın, yılmayacağız, mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Ve bu badireyi de elbet atlatacağız. Sandıktan bir karar çıkmıştır. Çıkan karara saygı duymasını biliriz ancak yapılan usulsüzlüklerin, kanunların çiğnenmesinin peşini bırakmayacağız. Sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğiz."