Kılıçdaroğlu'dan 1 Kasım'da oy kullanma çağrısı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bugün hava güzel, oy kullanmasak da olur diye düşünmeyin" sözleriyle vatandaşları 1 Kasım'da oy kullanmaya çağırdı. Basın özgürlüğünün önemine de dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "İktidar olursak herkes CHP'yi eleştirebilecek" dedi.

ntv.com.tr 08.10.2015 - 19:38

Kılıçdaroğlu'dan 1 Kasım'da oy kullanma çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Uşak mitinginde konuştu.

1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde vatandaşları oy kullanmaya çağıran Kılıçdaroğlu, "Sorunları CHP çözer. Çözmemiz için sizin yetki vermeniz gerekiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Efendim 1 oyla bir şey olmaz. Bugün hava güzel, gidip oy kullanmasak da olur diye sakın düşünmeyin. 1 oy altın değerindedir" diye konuştu.

"YASAKLANMAYAN NE KALDI?"

Bu seçimle birlikte "demokrasi ya da baskıcı rejimin tercih edileceğini" belirten CHP lideri, Digiturk'un 7 kanalı çıkarmasına da şu sözlerle değindi: 

"Digiturk'ten 7 kanalı çıkarmışlar. Burada o savcı arkadaşa seslenmek istiyorum. Sen cumhuriyetin mi iktidarın mı savcısısın? Mahkeme kararı olmadan nasıl yasak getirirsin?" 

Bunlar yasağa karşıydılar. Yasaklanmayan ne kaldı? Gencecik çocuklar sokaklarda öldürüldü. Gazetecilerimiz herkesin gözü önünde dövülüyor. Eğer Digitürk mahkeme kararı olmadan '7 kanalı susturdum' diyorsa onun bir bedeli vardır ve o bedeli ödeyecektir. Siz hangi gerekçeyle yasak getiriyorsunuz. Biri yazı yazdı diye yasak mı gelir?

"HERKES CHP'Yİ ELEŞTİREBİLECEK"

Kılıçdaroğlu, konuşmasında basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti. "Hangi partiden olursa olsun, her gazetecinin özgürce yazı yazması lazım" diyen CHP lideri "Siyasetçi eleştiriye katlanacak, ders çıkartacak. CHP iktidarında her gazeteci özgürce CHP'yi eleştirebilecek. Bunu önünü herkese açacağım" ifadelerini kullandı.

HİTLER BENZETMESİ

Basın özgürlüğüne ilişkin anayasa maddesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Nasıl olacak, sen 7 kanalı kapatıyorsun, gazetecileri dövüyorsun. hani ülkede demokrasi vardı, özgürlük vardı? Bir baskı rejimiyle karşı karşıyayız. Hitler'in bir propaganda adamı vardı, adı Goebbels... Bu adam gazeteciler piyanonun tuşları gibi olacak diyordu. Biz hangi tuşa basarsak o sesi çıkarmalı diyordu. Şimdi bunlar da aynı şeyi yapmak istiyorlar. Bu düzeni değiştireceğim. Hangi partiden olursa olsun her vatandaşımız düşüncesini özgürce dile getirecek."

Sayfa Yükleniyor...