Avrupa'nın en prestijli oyun dergisi Level, tüm kategorilerde en iyi oyunları belirledi.

İlişkili Haberler


Level listesinde en iyi macera oyunu Machinarium olurken, en iyi FPS (first person shooting) oyunu ünvanı Call of Duty: Modern Warfare 2'nin oldu.

Level'ın Türkiye edisyonunda geniş açıklamalı olarak yer alan Top 10 listesi şöyle:

EN İYİ ADVENTURE: Machinarium
Machinarium’un görselliği tartışmasız olarak çok başarılı ve detaylar da bunu destekleyecek şekilde tüm mekanlara serpiştirilmiş. Üstelik bu oyunu iyi yapan sadece görselliği değil; Machinarium ilginç bir şekilde duygusal da bir oyun ve bunu oyunda ilerledikçe çok daha iyi anlıyorsunuz.

EN İYİ FPS: Call of Duty: Modern Warfare 2
Bu yıl çıkan FPS’ler arasında en kaliteli olmasından ötürü, MW2’yi 2009’un en iyi FPS oyunu olarak seçmek kaçınılmaz. Zaten şu ana kadar bu oyunu alan aldı, oynayan oynadı. Peki ya siz?

EN İYİ AKSİYON/ADVENTURE: Uncharted 2: Among Thieves
Hayret katsayımız oyunu oynadıkça arttı. Naughty Dog öylesine detaylı, öylesine eğlenceli ve öylesine “iyi” bir oyun yapmış ki oyunlara bakış açımız değişti.

EN İYİ DÖVÜŞ: Tekken 6
Tekken 6’nın tercih edilmesinde ve 2009’un en iyi dövüş oyunu olmasındaki en büyük etken online olarak şuursuzca oynanabilmesi.

FIFA 10
FIFA 10

EN İYİ SPOR: FIFA 10
FIFA 10 öyle bir oyun olmuş ki bu oyuna “oyun” demek bile zor. TV’de Turkcell Super Lig maçları gibi seyirci topluyor FIFA 10 maçları.

EN İYİ RPG: Dragon Age: Origins
Dragon Age, bir MMORPG gibi sizi başına çiviliyor, kalkmayı düşündüğünüz her an için de size “Willpower” testi yapıyor. Zarı da genelde boşa sallıyorsunuz ve sosyal hayat bir tarafa, okul-iş bir diğer tarafa gidiyor. Sonuçta çok mutlu oluyorsunuz.

EN İYİ STRATEJİ: Sid Meier’s Civilization: Revolution
Dünyalar kurduğumuz, büyük savaşlara katıldığımız bu strateji oyunu, kolayca alışılabilen ve online ortamda da rahatlıkla oynanabilen, eğlenceli bir oyun.

LittleBigPlanet
LittleBigPlanet

EN İYİ PLATFORM: LittleBigPlanet (PSP)
Platform oyunlarında yenilikçi tavırlara grafiklerle girilir mi, girilmez mi, bunu LittleBigPlanet ile öğrendik. PS3 versiyonu zaten başka bir boyuttaydı oyunun ama PSP versiyonunun da aşağı kalır yanı olmadığını öğrendik.

EN İYİ SİMÜLASYON: The Sims 3
“Simler’le dünden bugüne” adında bir program yapsak içeriğinde gerçek hayattaki insanlardan daha farklısını göremezsiniz. The Sims, her zaman gerçek hayatı oyuna taşımayı hedefleyen bir oyun olmuştur ve en güzel tarafı da gerçek hayatta yapmaktan çekindiğiniz her türlü aktiviteyi burada rahatlıkla gerçekleştirebiliyor olmanızdır.

EN İYİ MÜZİK OYUNU: DJ Hero
Kim ne derse desin, DJ Hero bu yılın eğlenceli ve farklı müzik oyunlarının arasında bir numara. Buraya Rock Band: The Beatles da yazabilirdik fakat o da sürünün geriye kalan kısmından pek de farklı bir noktada durmuyor.

Colin McRae: DiRT 2
Colin McRae: DiRT 2

EN İYİ YARIŞ: Colin McRae: DiRT 2
DiRT2 off-road heyecanının geldiği son nokta olarak özetlenebilir. Teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanan, gerçekçilikle arcade sürüş keyfini birleştiren bir yarış harikası.

EN İYİ INDIE: Crayon Physics Deluxe
Evet, kağıda ne çizerseniz, o “şey” orada yer ediyor. Bu şekilde engelleri ortadan kaldırıyor, ufak bir topu hedefine ulaştırıyoruz. Ve tabii ki tüm bunlara eşlik eden mükemmel fizik motoru.