Büyükçekmece'de 'sahte seçmen' iddialarına inceleme

İstanbul Büyükçekmece'ye yerel seçim öncesi 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının taşındığı iddiaları üzerine polis ilçede adres kontrolü yaptı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı - DHA 09.04.2019 - 09:32 | Son Güncelleme : 09.04.2019 - 17:54

Büyükçekmece'de 'sahte seçmen' iddialarına inceleme

Son dakika haberi! 

Büyükçekmece'de seçim öncesi bazı seçmenlerin ikamet kayıtlarının değiştirildiği iddiaları üzerine, ilçede adres kayıt kontrolü yapıldı.

Alınan bilgiye göre, ilçede seçmenlerin ikamet kayıtlarının taşındığına yönelik iddialar üzerine çalışma başlatıldı.

Seçmenlerin taşındığı iddia edilen adreslerde inceleme yapan polis ekipleri, kayıtlı görülen kişilerin burada oturup oturmadıklarını kontrol etti.

İncelenen bazı adreslerde kayıtlı kişilerin bulunmadığı tespit edilirken, bazılarında kayıtlı kişinin oturduğu görüldü. Polis, bu durumu tutanak altına aldı. 

Öte yandan söz konusu incelemeye ilişkin herhangi bir operasyon düzenlenmediği ve gözaltı işlemi uygulanmadığı öğrenildi.

BÜYÜKÇEKMECE 2019 YEREL SEÇİM HARİTASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, dün yaptığı açıklamada Büyükçekmece'ye il ve ilçe dışından taşınan kişilerin ikamet adresi olarak anaokulu, TIR garajı, boş arsalar, inşaatların gösterildiğini öne sürmüştü.

Konut olmayan yerlerin adres olarak gösterildiğini iddia eden Yavuz, "11 bin 186 kişinin ikamet kaydının Büyükçekmece'ye getirildiğini tespit etmiş bulunmaktayız. Şimdi soruyorum. Bir kişinin başkalarından yardım almadan bütün bunları yapması mümkün mü? Bu işte bir şey demeyelim de ne diyelim, bu işin peşine düşmeyelim de ne yapalım, biz bunları ortaya çıkarmak için gece gündüz çalışmayalım da ne yapalım?" ifadelerini kullanmıştı.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) geçtiği ilk haber ise, Büyükçekmece'ye seçim öncesi 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının taşındığı iddiaları üzerine polisin bu sabah ''sahte seçmen'' operasyonu başlattığı yönündeydi.

İL İL, İLÇE İLÇE SEÇİM SONUÇLARI

İSTANBUL'DA 51 SANDIKTA YENİDEN SAYIM KARARI (PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?)

Sayfa Yükleniyor...