Büyükelçi Çelikkol Türkiye'ye döndü

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, iki yaralının durumlarının ağır olması nedeniyle İsrail'de kaldığını belirterek, "Uçtukları zaman hayati tehlikeyle karşılaşacakları bildirildi" dedi.

Anadolu Ajansı 03.06.2010 - 09:00

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, İstanbul'a geldi.

THY'nin tarifeli uçağıyla Atatürk Havalimanı'na gelen Büyükelçi Çelikkol, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

Oğuz Çelikkol, İstanbul'dan Ankara'ya geçti ve burada gazetecilere açıklama yaptı.

Çelikkol, Dışişleri Bakanlığından aldığı talimat gereği istişarelerde bulunmak üzere bu sabah ilk uçakla Türkiye'ye döndüğünü söyledi.

Büyükelçi, Tel Aviv'de son iki gün kalmasının sebebini de İsrail'deki tüm Türk vatandaşlarının Türkiye'ye gönderilmesi için yapılan müzakereleri yürütmek ve dün geceki operasyonun tamamlanmasını beklemek olarak gösterdi. Çelikkol, "Bunlar tamamlandıktan sonra, talimatlar gereğince istişarelerde bulunmak için geri geldim" diye konuştu.

Kayıp kişiler olduğu yolundaki haberlerin anımsatılması üzerine Çelikkol, bu konuda şu anda bir şey söyleyebilecek durumda olmadığını vurguladı.

Dün 490 kişi, 19 yaralı ve 9 cenazenin gönderildiğini söyleyen Çelikkol, incelemelerden sonra gerekli açıklamaların Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacağını belirtti.

İki yaralının durumlarının ağır olması nedeniyle İsrail'de kaldığını söyleyen Çelikkol, "Uçtukları zaman hayati tehlikeyle karşılaşacakları bildirildi. Bunu heyetimizde olan doktorlar da onayladığı için, iki yaralı İsrail'de bırakıldı" diye konuştu.

Çelikkol, otopsiler ve kimliklerin belirlenmesinden sonra ölü sayısıyla ilgili gerekli açıklamaların yapılacağını vurguladı.

Büyükelçi Çelikkol, İsrailli yetkililerle yapılan görüşmelerin ana noktasını da, tutuklu ya da yaralı Türk vatandaşlarının ve cenazelerin Türkiye'ye getirilmesi konusunun oluşturduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...