Çambel ve Özgüç’e büyük ödül

''Kültür ve Turizm Bakanlığı 2010 yılı Kültür-Sanat Büyük Ödülü''ne, Türkiye'nin ilk arkeologlarından Prof. Dr. Halet Çambel ile Prof. Dr. Nimet Özgüç layık görüldü.

Anadolu Ajansı 04.12.2010 - 11:40

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödüller Yönetmeliği'ne göre oluşturulan komisyonda, Bakan Ertuğrul Günay, Bakanlık Müsteşarı İsmet Yılmaz, Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Dışişleri Bakanlığı Kültür İşleri Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Hakan Aytek, Prof. Dr. Armağan Erkanal, Prof. Dr. Orhan Bingöl, Prof. Dr. Aliye Öztan ile Prof. Dr. Işın Yalçınkaya yer aldı.

Açıklamada, ''Bakanlık, ödül sahiplerini belirlerken; arkeoloji alanında önemli gelişme ve değişimlerin yaşandığı 20. yüzyıldan günümüze, özverili ve kararlı birer bilim insanı kimliği ile gerçekleştirdikleri araştırma, inceleme, kazı ve değerlendirmeleri sonucu eriştikleri birikimleri ile arkeoloji dünyasında saygın yerleri olan, akademik çalışmaları ve başarıları ile Anadolu kültür ve uygarlıklarının dünyaya tanıtılmasında ve yeni nesillere aktarılmasında önemli katkılar sağlayan ve arkeolojiye adanmış ömrün birer simgesi olarak araştırma ve incelemelere konu olan yaşamları göz önünde bulundurdu'' denildi.

2010 Kültür-Sanat Büyük Ödülü değerlendirme kurulunun, yaptığı bu seçim ile sadece kültür ve sanat alanındaki bireysel başarı ve hizmetleriyle değil, Prof. Dr. Çambel ve Özgüç'ün şahıslarında arkeoloji bilimine aynı bilinç ve anlayışla hizmet veren tüm kişi ve kurumları da ödüllendirmiş olmayı amaçladığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...