Can Altay'dan New York'ta kamusal sergi

İstanbul ve New York arasında yarattıkları gezici sanat oluşumuyla tanıdığımız Protocinema’nın yeni sergisi 7 Mayıs’ta açılıyor. Sanatçı Can Altay’ın “Inner Space Station” adlı yerleştirmesi iki ay boyunca New York’taki Seward Park’ta sergilenecek.

03.05.2013 - 16:00

Can Altay'dan New York'ta kamusal sergi

İstanbul ve New York’ta geçici ya da terk edilmiş alanları kullanarak sanatçıların işlerinin geniş kitlelere ulaşmasını amaçlayan gezici sanat oluşumu Protocinema, şimdi de sanatçı Can Altay’ın “Inner Space Station” adlı yerleştirmesi üstleniyor.

Altay’ın yuvarlak bir bank olarak tasarladığı heykel, 7 Mayıs’ta yapılacak açılıştan sonra New York Halk Kütüphanesi’nin Seward Park şubesi önünde 08:00-20:00 saatleri arasında görülebilecek.

New York’a müdahale ve katkı
Can Altay’ın “Bakmak yerine barınmayı talep ediyor; yapıtı tam olarak kavrayabilmesi için izleyicinin işin içine girmesi gerekli” sözleriyle tanımladığı “Inner Space Station” adlı heykel, yaklaşık iki metre çapında, beton bloklardan yapılmış, bir park bankı yüksekliğinde yuvarlak bir yapı olarak tasarlandı ve oturan kişi yüzü ne tarafa dönük olursa olsun kendini çemberin içinde ya da dışında buluyor.

Altay’ın heykeli; neyin, ne zaman ve ne şekilde kabul edilebilir olduğu, kamusal mekândaki sınırlar, içerisi/dışarısı ayrımı ya da içerideyken dışarıda olabilmek üzerine felsefi açılımlar sunuyor ve “Bireyin davranışları bu sınırları ne kadar zorlayabilir”, “Bu heykel, işlev kazanıp bir iç gözlem mekânı olabilir mi” sorularının peşine düşüyor. İlk bakışta boş bir kaide, çekirdek çitlemek için bir ünite ya da kent mobilyası gibi görülebilecek “Inner Space Station”, bir sanat yapıtı olarak New York şehrinin hayatına bir müdahale, bir katkı olarak yerleştirilecek.

Heykel, New York Park ve Rekreasyon Departmanı'nın Parklarda Sanat programı işbirliğiyle yerleştirilecek ve 10 Mayıs’ta sanatçı Can Altay ve geçici sanatsal yerleştirmeleriyle tanınan New York merkezli sivil toplum örgütü Creative Time’ın küresel girişimler direktörü ve Creative Time Reports web sitesinin yöneticisi Laura Raicovich’in konuşmacı olarak katılacağı bir sunumla tanıtılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...