67. Cannes Film Festivali, yarın akşam düzenlenecek kapanış ve ödül töreniyle sona erecek. "Altın Palmiye" ve diğer dallardaki ödüllerin sahipleri de yarın akşam belli olacak.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, 16 Mayıs'ta festival sarayında gösterilen "Kış Uykusu" isimli filmi, "Altın Palmiye" alma şansı yüksek olan filmler arasında yer alıyor.

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da yıldızlar geçidine sahne oldu. Dünya sinemasının önemli yıldızları, film gösterimlerinden önce kırmızı halıdan geçerek halkı selamladı.

Nicole Kidman, Justine Tautou, Jane Fonda, Selma Hayek-Pinault, Eva Longoria, Mel Gibson, Sylvester Stallone, Harrison Ford, Adriana Lima, Gerard Depardieu, Monica Bellucci, Sophia Loren, Sharon Stone, Catherine Deneuve kırmızı halıdan geçen ünlü sinema yıldızları arasındaydı.

Cannes Film Festivali, yarışma için ve yarışma dışı gösterilen filmlerin dışında, festival sarayında 13 metrekarelik alanda kurulan sinema pazarıyla her yıl olduğu gibi yine bu alanda önemli bir etkinliğe evsahipliği yaptı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 100'ün üstünde ülkeden gelen yapımcı ve dağıtım şirketi, yaklaşık 5 bin civarında filmi pazarlamak için çalıştı.

Yetkililer, sinema pazarında alınıp satılan filmlerin cirosunun 800 milyon Euro civarında olduğu tahmininde bulunuyor.

Cannes Film Festivali, 14 Mayıs'ta "Grace of Monaco" filminin gösterimiyle başlamıştı.