Sinemanın en ünlü yıldızlarından İtalyan oyuncu Claudia Cardinale’nin rol aldığı 'Sinyora Enrica' adlı Türk filminin çekimlerine 29 Ekim'de İtalya'da başlanıyor. Ali İlhan’ın yönettiği filmde İsmail Hacıoğlu ve Fahriye Evcen de yer alıyor.

Federico Fellini, Luchino Visconti gibi ustalarla çalışan ve 'Pembe Panter', 'Profesyoneller' gibi Hollywood filmlerinde de yer alan Cardinale, 60'ların en önemli yıldızlarındandı.

Fransız Haber Ajansına (AFP) konuşan Cardinale, "Fellini ile senaryo yoktu, doğaçlama vardı, bize istediğimiz gibi hareket etmemizi söylerdi" dedi. Cardinale, "Üstelik ben Fellini'nin ilham perisiydim" diye ekledi.

Paris'te Jeu de Paume adlı müzede 17 Ocak 2010'a kadar sürecek 1993'te 73 yaşında hayata veda eden Fellini'yi konu alan sergi dolayısıyla AFP'nin sorularını yanıtlayan Cardinale, özellikle Fellini'nin kült filmlerinden "Sekiz Buçuk"'ta en fazla yönetmene esin kaynağı olduğunu belirtti.

Bir filme başlarken hala heyecanlandığını söyleyen Cardinale, "Yakında Türkiye'de çekilecek bir filmde oynayacağım ve hala ilk defa sahneye çıkıyormuşum gibi korkuyorum" dedi.

Cardinale, 1976 yılında 70 yaşında vefat eden ünlü İtalyan yönetmen Luchino Visconti ile de çalıştığını belirtti.

"Visconti Fellini'nin tam tersiydi", diyen Cardinale, "Sanki tiyatro yapıyorduk, her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, kotarılmıştı, hareketlerimiz hesaplıydı" şeklinde konuştu.

Cardinale, Spagetti Western türü filmleriyle ünlenen İtalyan yönetmen Sergio Leone'nin 1968 yılında çektiği 'C'era una volta il West/ Bir Zamanlar Batıda' filminde de oynadığını söyledi.

"Leone çok dikkatliydi ve oyuncularla ilişkisi sevgi doluydu" diyen Cardinale, "Ama ben hep korkuyordum" dedi.

Cardinale, çok şanslı olduğunu, büyük yönetmenlerle çalışma fırsatını bulduğunu ve en fazla film çeken aktrisler arasında olduğunu ifade etti.

"Oyuncu olmak demek, kamera önünde canlandıracağınız karaktere dönüşmek demek" şeklinde konuşan Cardinal, "Pembe Panter rolünde Hintli bir kadın karakteri canlandırabilmem için, gözlerim arkaya çekilmişti ve çekim sonunda gözlerim kanlandı" dedi.

Cardinale, Visconti'nin 1963 yılında çektiği İl Gattopardo/ Leopar' filminde de rol icabı korse taktığını ve çekim bitince belinin etrafına kan oturduğunu, ama sesini çıkarmadığını belirtti. Ünlü aktris, "Visconti öfkeleniyordu, bende ona "Acı çeken ben değilim, canlandırdığım karakter acı çekiyor dedim" diye konuştu.

Bir filmin başarılı olabilmesi için en önemli unsurlardan birinin senaryonun iyi olması gerektiğini belirten Claudia Cardinale, "Senaryo iyi değilse, film de iyi olmaz" dedi.

Ünlü oyuncu, sözlerini noktalarken, "Genellikle, bir hayat yaşarız, ama ben canlandırdığım karakterler sayesinde 150 hayat yaşadım, fahişeyi de oynadım, prensesi de, halk kadınını da, bu muhteşem bir olay" dedi.