Casusluk davasında savcıdan tahliye talebi

İzmir'de 5’i muvazzaf asker, 10’u tutuklu 357 sanığın yargılandığı ''Gizli bilgi ve belge bulundurma'' davasında mütalaa veren savcı tüm sanıkların tahliyesini talep etti.

Anadolu Ajansı 03.07.2014 - 12:43

Casusluk davasında savcıdan tahliye talebi

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmaya tutuklu sanıklar Bilgin Özkaynak, Coşkun Başbuğ, Narin Korkmaz, Safiye Köten, Hakan Oğuzhan ile tutuklu muvazzaf askerler Bülent Acar, Bülent Akbaş, Engin Çırakoğlu, Engin Karatekin ve Onur Süer ile avukatlar katıldı.

16 Haziran'dan bu yana 1216 sayfalık ek iddianamenin okunduğu ve sanık savunmaların alındığı duruşmanın bugünkü oturumunda sanık avukatları, geçtiğimiz hafta TÜBİTAK'tan gelen raporu reddettiklerini belirterek yeni rapor alınmasını istediklerini, iddianamede müvekkillerinin üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmediklerini ve tutuklu sanıkların tahliye edilmesini talep ettiklerini söyledi.

Avukatların taleplerinin dinlenmesinin ardından Cumhuriyet Savcısı Ali Ertan, 4 sayfalık mütalaasını okudu.

Her iki iddianamede yer alan suça konu verilerin bilirkişi ve TÜBİTAK raporlarının, Genelkurmay Başkanlığının yazılarının, emekli kurmay subaylar, emekli üst düzey bürokrat ve bilgisayar programları konusunda uzmanlardan oluşacak 5 kişilik bilirkişi heyetine verilmesi ve yeni rapor alınmasını talep eden savcı Ertan, ayrıca bu verilerin TCK'nın 327 ve 334. maddelerinde tanımlanan bilgilerden olup olmadığının, bu türde bilgiler ise TCK'nın 327/2 ve 334/2'de belirtilen nitelikleri taşıyıp taşımadığının araştırılmasını istedi.

Savcı Ertan, TÜBİTAK raporuna yapılan itirazları da göz önüne alarak sanıklarda ele geçirildiği iddia edilen verilerin, bilgisayar programı uzmanı 3 kişilik bilirkişi heyetince incelenerek yeni rapor alınmasını talep etti.

10 tutuklu sanığın hepsinin tahliyesini isteyen savcı, sanıklar Bilgin Özkaynak, Safiye Köten, Narin Korkmaz ve Hakan Oğuzhan için yurt dışına çıkış yasağı konulması yönünde mütalaa verdi.

Mahkeme heyeti, savcının mütalaasına karşı sanık avukatlarının savunmalarını ve taleplerini dinleyerek, bunları değerlendirecek.

TMK 10'uncu maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "Askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından "fişlendiği" iddia edilmişti. Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılı nisan ayında görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44'ü Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 69 kişi tahliye edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi kararlaştırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...