Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'den iki beklentimiz var

Büyükçelçiler Konferansı açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den iki beklentisi olduğunu söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 09.01.2017 - 12:26 | Son Güncelleme : 09.01.2017 - 13:13

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'den iki beklentimiz var

9. Büyükelçiler Konferansı, Ankara’da bu sabah başladı.

Bakan Çavuşoğlu ilk olarak büyükelçilerle birlikte Dışişleri Şehitliği’ni ziyaret etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada, "Terörle mücadeleyi koşulsuz şartsız yerine getirmeliyiz. PKK, DEAŞ, DHKP-C veya FETÖ. Biz, yüce devletimize ve aziz milletimize yöneltilmiş tüm terör örgütlerine karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Törenin sonunda Çavuşoğlu ve büyükelçiler, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Mevlüt Çavuşoğlu, beraberindeki büyükelçiler daha sonra Anıtkabir’e gitti.

TBMM’yi de ziyaret eden büyelçiler FETÖ’nün darbe girişimi sırasında hasar gören yerleri inceledi.

"ABD'DEN İKİ BEKLENTİMİZ VAR"

Konferansın açılışında konuşan Çavuşoğlu, "ABD’nin önceki dönemde yaptığı bazı hataları sürdürmeyeceğine inanıyoruz. İki öncelikli beklentimiz var. Birincisi, FETÖ elebaşının ve diğer yöneticilerinin bir an önce ülkemize iade edilmesidir. İkincisi de PKK’nın uzantısı olan YPG ile işbirliğine son verilmesidir" dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "PKK'nın, Irak'ta yıllardır işgal ettiği alanları genişletmesine ve Kandil benzeri bir alan tesis etmesine seyirci kalmayacağımızı bir kez daha vurguluyorum" diye konuştu.

14 Ocak'a kadar sürecek konferansın bu yılki teması "2023'e doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler" olarak belirlendi.

Sayfa Yükleniyor...