Çeber'in avukatı: İstanbul Barosu da sorumlu!

Baro tarafından görevlendirilen avukat Ömer Kavili, NTV'nin ulaştığı görüntülere yansımayanları anlattı.

02.10.2009 - 22:50

Cezaevinde işkence sonucu yaşamını yitiren Engin Çeber ve iki arkadaşının tutulduğu Sarıyer Asayiş Büro Amirliği'ne ait görüntülere NTV ulaşırken, gözaltının hemen ardından İstanbul Barosu tarafından görevlendirilen avukat Ömer Kavili, görüntülerin eksik olduğunu söyledi.


Karakolda yaşananların bir kısmına tanık olan avukat, görüntülere yansımayan olayları NTV'ye anlattı:

"Karakola gidince kendimi tanıttım ancak hemen akabinde sıkıntıya uğratıldım. Ona rağmen sakin olmalarını sağlamaya çalıştım. Polis memurları ise tam bir öfke içerisindeydi.

İçeriye girdiğimde, kapının arkasında boş zemin üzerinde yerde yatmakta olan bir kadını gördüm. Sol taraftaki odada da yere uzanmış vaziyette olan bir kişinin üzerinde 5-6 memur vardı. Memurlar, yerdeki kişinini bacağını ve kolunu, katlamak ve bükmek suretiyle zor kullanıyorlardı.

Bu tür davranışların hukuka uygun olduğunu söylememle birlikte, öfke neredeyse tümüyle bana yönelecekti. İşte bu ortamda polis memurlarının sakinleşmesini de sağlamaya çalıştım.

Şu anda izlemekte olduğumuz görüntüler esnasında (Çeber ve arkadaşları nezarethanede ve avukat Kavili onlarla konuşuyor), 3. kişi de nezarethaneye atıldıktan sonra, oradakiler sadece slogan atıyorlardı. Küfür ve hakaret yoktu. O ortamda onlarla konuşmaya ve sakinleştirmeye çalıştım. Şiddet uygulamalarına Baro olarak karşı olduğumuzu, bunların hukuka aykırı olduğunu kendilerine açıkladım.

Ben onlarla konuşurken, sırtı dönük olduğum kameranın çalışıp çalışmadığını da özellikle memurlara sordum. Bu görüntülerin içerisinde ve internetten izlediğim görüntülerde olmayan bazı şeyler var. Şüphelilerin demir parmaklık arkasından slogan atması karşısında uzun boylu polis memuru çok çirkin biçimde sağ eliyle orta parmak işareti yaptı.

Bu hususları tanık olarak dinlendiğim geçen celsede, Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde anlatmıştım. İşte o görüntüleri şu an sizin ekranlarınızda izleyemiyorum.

Bugünkü yorumlarda karşılıklı olarak ağır hakaret edildiği görüşlerine rastladım. Görüntü aldatıcı oluyor. Benim orada olduğum süre boyunca ve benim duyduğum kadarıyla gözaltındakiler küfür ve hakaret etmediler; sadece slogan attılar.

Asıl çarpıcı olan, şüpheliler doktor muayenesine götürüldükleri sırada orada üstün körü yapılan işlemlerdir; müdahale ettik. İstanbul Protokolü olarak tüm dünyaca da bilinen hukuk standartı, nöbetçi doktor tarafından uygulanmamıştır.

Bu ortaya çıkan olayda, İstanbul Barosu olarak yeteri kadar etkinklik gösteremediğimiz için biz de sorumluyuz. Toplum olarak hepimiz sorumluyuz...


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...