Çeber’in avukatına beraat

Engin Çeber'in, işkence ile öldürüldüğü iddiasına ilişkin davada Çeber’in kız kardeşini taciz ettiği öne sürülen sanıklardan infaz koruma memuruna yumruk attığı gerekçesiyle yargılanan avukat Nazan Yaman, beraat etti.

Anadolu Ajansı 23.12.2010 - 15:50

Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Engin Çeber'in, Metris Cezaevinde işkence ile öldürüldüğü iddiasına ilişkin görülen davada kız kardeşi Şerife Tekin'i elle taciz ettiği öne sürülen sanıklardan infaz koruma memuru S.G'nin midesine yumruk attığı gerekçesiyle Nazan Yaman’ın yargılandığı duruşmaya, sanık Yaman ve avukatları katıldı. Şikayetçi S.G. ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada savunmasını yapan Yaman, Engir Çeber'in ölümüne ilişkin görülen davanın uzun süren bir duruşmasında el işareti yaparak diğer katılan avukatlarına oturmaları için yer verdiğini, ayağa kalktığında ise yanında olan Çeber'in kız kardeşi Şerife Tekin'in ''Uf'' şeklinde rahatsızlığını belirten sesler çıkardığını fark ettiğini söyledi.

Sorunun ne olduğunu sorduğu Tekin'in ''İki saattir rahatsız ediyor'' diyerek arkasında bulunan kişiyi gösterdiğini ifade eden Yaman, bu kişinin kendisini taciz ettiğini söylediğini dile getirerek, ''Arkadaki kişiye baktığımda 'Burada ne işin var?' diye sordum. O da 'Ben sanığım, yargılanıyorum' dedi. Ben de bulunduğu yerin doğru olmadığını belirterek, elimi omuzuna koydum ve bir iki adım geriye doğru gitmesini sağlayarak 'Burada oturacaksınız' dedim ve onunla birlikte bir iki adım attım. Sonra tekrar yerime döndüm. Dava konusu olayla ilgim yalnızca bu kadardır'' dedi.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Hasan Tanyeri de kendisinin şikayetçi ile sanık arasında herhangi bir olay geçtiğini görmediğini söyledi.

Sanık avukatı Ayşenur Demirkale de mevcut delil durumuna göre, müvekkil hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 223. maddesi uyarınca beraatine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Yaman hakkında ''basit yaralama'' suçunu işlediği iddiasıyla dava açıldığını hatırlatarak, ancak atılı suç oluşmadığı gerekçesiyle Yaman'ın beraatine karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca, 2 bin 200 lira avukatlık ücretinin de şikayetçiden alınarak beraat eden sanığa verilmesine hükmetti.

Duruşma sonrası açıklama yapan Nazan Yaman, bu davanın, savcılık süreci ve Adalet Bakanlığı dahil, iddianamenin tanzim edilmesiyle ortaya çıkan, hatta mahkemenin bu iddiayı kabulüyle daha büyük bir hukuksuzluğun altına atılmış bir imza olduğunu ifade etti.

Yaman, ''Bu imza, bu mahkemece ortadan kaldırıldı. Sadece müdahil olan avukatlar, muhalif olan avukatlar üzerinde bir yıldırma politikasının amacı olarak kendi görevlerini yapmış oldular. Ancak en azından daha ilk celsesinde bu davadan dönülmüş oldu. Adalet sistemine geçmiş olsun diyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...