CeBIT'e özel Pardus sürümü

TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen Linux tabanlı ulusal işletim sistemi Pardus, üç sürümüyle CeBIT Bilişim Eurasia 2009’da güçlü bir varlık gösteriyor.

08.10.2009 - 15:12

CeBIT'e özel Pardus sürümü

Fuarın ilk iki gününde yoğun ziyaretçi toplayan TÜBİTAK standında Pardus 2009.1 Cebit Özel Sürümü, netbook’lar için özelleştirilmiş Pardus 2009 ve Pardus Kurumsal 2'nin PreAlfa sürümünün yanı sıra kurumsal pazara dönük çeşitli ince-istemci çözümleri, TÜBİTAK UEKAE'nin Pardus temelli güvenli e-posta çözümleri ve TÜBİTAK UEKAE'nin Pardus temelli çevrimdışı kriptolu USB belleği de sergileniyor.

Pardus 2009.1 ve kurumsal kullanıcıların gereksinimlerini son derece hızlı ve düşük geliştirme maliyetleri ile karşılayan Pardus Kurumsal 2 hakkında her tür bilgiyi alabilecek ve Pardus işletim sistemlerini test edebilecek.

Pardus projesinin daha hızlı ve yeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 2009.1, ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Kurulum CD'sinde bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılımı bulunduran Pardus 2009.1, bilgisayar teknolojileri hakkında temel bilgiye sahip olan ve kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen tüm kullanıcıları hedefliyor.

Kurumsal çözüm ailesinin yeni üyesi Pardus Kurumsal 2 ise kurumsal kullanıcıların özel istek ve ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirildi. Pardus Kurumsal 2, esnek ve özelleştirilebilir tasarımı sayesinde birbirinden farklı birçok kurumsal platformda başarıyla kullanılıyor.

DVD tabanlı kurulum aracı: Pardus Kurumsal 2, tüm sunucu ve masaüstü istemci servislerini içeren tek bir DVD olarak yayınlanıyor. Yenilenen Pardus kurulum aracı YALI ile farklı görevler ve servisler için özelleştirilmiş kurulumların tek bir DVD ile ve otomatik olarak yapılabilmesi sağlanıyor. Yine yenilenen sürüm üretim servisleri aracılığıyla, kurumsal kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına yönelik Kurulan ve Çalışan Pardus sürümleri, ve kurtarma, yedekleme gibi özel amaçlı Pardus ürünleri hazırlamaları çok kolaylaşıyor.

PARDUS KURUMSAL 2
Özelleştirilebilir Pardus teknolojileri: Pardus Kurumsal 2, gelişmiş yapılandırma araç ve altyapıları ile kurumsal projelere kolay ve hızlı bir şekilde entegre olarak kurumların ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen çözümler sunuyor.

Gelişmiş yönetim ve bakım araçları: Pardus Kurumsal 2 ile birlikte yeni sürümü yayınlanacak olan Pardus Kurumsal Yönetim Arabirimi, Pardus sistemlerin yönetim ve işletme görevlerinin tek bir merkezden yapılmasını sağlayarak farklı istek ve ihtiyaçlara göre genişleyebilir bir merkezi yönetim altyapısı sunuyor.

Kurumsal yazılım seçkisi: Pardus Kurumsal 2, kurumsal masaüstü ve sunucu kullanıcıları için özelleştirilmiş bir yazılım yelpazesi sunuyor. Tüm Pardus Kurumsal ürünleri taban olarak "Pardus Kurumsal Deposu"nu kullanıyor: Güncelleme ve hata düzeltmelerde kararlılığı ve güvenliği ön planda tutarak, öngörülemeyen servis kesintisi ve zaman kayıplarını önlüyor, bakım ve işletim maliyetlerini düşürüyor.

Pardus Gömülü İnce İstemciler: Düşük toplam sahip olma maliyetleri ile göze çarpan ince istemciler, özel Pardus Kurumsal çözümleri ile daha yetenekli, daha hızlı ve daha sorunsuz işletilebiliyor.

Pardus Terminal Sunucu Sistemi: Pardus Kurumsal'ın terminal sunucu tabanlı kurulumlar için özel çözümleri, kurumsal projelerin hızla ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlıyor, kurumlara özel olarak kolayca özelleştirilebiliyor.

Pardus Tabanlı Kriptolu USB Bellek: TÜBİTAK-UEKAE tarafından tasarlanıp üretilen Kriptolu USB Bellek "SIR", Pardus Kurumsal ile çevrimdışı çalışma desteği de sunuyor.

1972 yılında kurulan UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü), 35 yılı aşkın bir süredir kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla ortak Ar-Ge projeleri üzerinde çalışıyor. UEKAE bünyesinde Kripto Analiz Merkezi, Ürün Geliştirme Bölümü, İLTAREN, Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı, EMI/EMC/TEMPEST Test Laboratuvarı, Akustik Test ve Analiz Laboratuvarı, Ortak Kriter Test Merkezi ve Optoelektronik Laboratuvarları bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...