Savcı bütün bildiklerini anlattı: FETÖ Büyükanıt'ı hedef aldı

Umut Kitabevi davasının iddianamesini hazırlayan savcı Sarıkaya, FETÖ'nün TSK'da yapılanmak için Yaşar Büyükanıt'ı hedef aldığını söyledi.

NTV Haber 02.08.2016 - 17:09 | Son Güncelleme : 02.08.2016 - 17:11

Savcı bütün bildiklerini anlattı: FETÖ Büyükanıt'ı hedef aldı

2005 yılında Umut Kitabevi'nin bombalanmasına ilişkin iddianamede dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıtı çete üyesi olarak göstererek tartışmalara yol açan ve meslekten ihraç edilen savcı Ferhat Sarıkaya cemaate ilişkin tüm bildiklerini anlattı. 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Sarıkaya, Büyükanıt'ın ismini örgütün talebi üzerine ididanameye koyduğunu itiraf etti.

Dönemin Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İlhan Kaya'nın Şemdinli’deki olayın içerisine Yaşar Büyükanıt’ın da katılmasını istediğini ifade eden Sarıkaya, "KOM Müdürü Mustafa Uçkan Şemdinli'deki bilgileri bir bellekte getirdi. İddianameye kopyalayıp yapıştırdım" dedi.

Sarıkaya, yapılanmanın TSK içerisinde örgütlenebilmek için Büyükanıtı hedef aldığını da belirtti. 

GÜLEN'DEN ÖLENE "KADAR BAKILACAK" VASİYETİ

"Meslekten ihraç edildiğim haberini İlhan Kaya verdi" diyen Sarıkaya, Fethullah Gülen'in 'böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir' dediğini söyledi.

DAVA TAZMİNATLARINI ÖRGÜT ÖDEDİ

Sarıkaya meslekten çıkarıldığı dönemde örgütün kendisine maddi yardımda bulunduğunu, hatta açılan davaların tazminatlarını bile ödediklerini söyledi.

Sarıkaya, MHP davasında muhalifler lehine karar veren icra hakimi Burhan Yaz'ın da Cemaat üyesi olduğunu ve kendisine yurtdışına çıkması için 20 bin lira verdiğini de iddia etti.

"EŞİM GİZLENMEK İÇİN BAŞINI AÇTI"

Örgüt üyelerinin gizlenmek için içki içitiğini, eşinin da örgüt istediği için başını açtığını anlatan Sarıkaya, 15 Temmuz sonrası vicdanen rahatsız olduğu için bildiklerini anlatmaya karar verdiğini de belirtti.

Şemdinli iddianamesine, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ı dahil ederek tartışmalara yol açan savcı Ferhat Sarıkaya 2006'da meslekten ihraç edilmiş, 2011 yılında yeniden alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...