Çevreyi kirletene ceza büyük

Atıkların büyük tehlike oluşturduğu Dilovası ve Tuzla'da 4 trilyon ceza gündemde...

02.02.2011 - 09:21

Çevreyi kirletene ceza büyük

Kocaeli ve Tuzla’da ele geçirilen endüstriyel atıkların ardından bölgede atıkları araştırma ve inceleme çalışmaları devam ediyor.

Bölgede ele geçirilen yaklaşık 95 ton endüstriyel atık, incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderildi.

İş makinasıyla topraktan çıkarılan zehirli atıklar korkunç manzarayı göz önüne serdi.

Yapılan araştırma sonucu yaklaşık bin 100 ton endüstriyel atık Tuzla ve Dilovası’nın çeşitli bölgelerinde toprağın altına serpiştirilmiş halde bulundu.

Üzerlerinde ’teması ve solunması halinde ölüme sebebiyet verebilir’ yazıları bulunan dolu variller, incelenmek üzere TÜBİTAK’a gönderildi.

İstanbul Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Emin Birpınar, atıkların zehirli olduğundan emin olduklarını söyledi.

TRT Haber’de canlı yayınlanan "Merkez Haber"e katılan Birpınar, çevre kanununa göre 4 trilyon lira ceza keseceklerini söyledi. Birpınar, "Çevre Kanunu hükümlerince sorumlulara 4 trilyon 273 milyar lira para cezası keseceğiz. Ayrıca çevre yüzsüzlerini de tıpkı vergi yüzsüzleri gibi vatandaşımıza ifşa edeceğiz" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, gömülü varillerle ilgili olarak çevre yüzsüzlerine gerekli cezanın en kısa zamanda verileceğini kaydetti.

Eroğlu, "Bir takım atıklar tespit edildi. Hatta bir kısmını toprağa gömerken ele geçirildi. 4 kişi hakkında tahkikat yapıldı." diye konuştu.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da insan sağlığıyla oynayanlara tepkiliydi:
"425 binden 1 milyon TL’ye kadar para cezası ve lisans iptaline kadar varan cezaları uygulayabiliriz. Cumhuriyet Savcılığına da gerekli suç duyurusunda bulunacağız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...