CHP: Kaosun sorumlusu Haşim Kılıç

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ın Danıştay'a yönelik açıklamalarına tepki gösteren CHP'li Okay, "Yüksek yargıda, Sayın Kılıç'a tepkilerin olduğu bir gerçek. İstifa kendi takdirleridir, ama yargıda yaratılan kaosun sorumlusu Kılıç'tır" dedi.

Haberler 26.12.2008 - 14:06

CHP: Kaosun sorumlusu Haşim Kılıç

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, "Yargı cephesinde açıklamalar savaşı yaşanıyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya Okay, yargının tepesinde hatta kurumlar arasında birbirinden farklı açıklamalar sürecinin yaşandığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ın böyle bir açıklama yapmasını yadırgamadığını ifade eden Okay, şöyle konuştu:

"Ama yadırgadığım tarafı şudur; Başbakanın açıklamasının akabinde, Anayasa Mahkemesi Başkanının, Başbakanın açıklamasını onaylayan, destekleyen ve bu açıklamayı bütünlemeye çalışan bir açıklama içerisinde olmasını yadırgadım. Anayasa Mahkemesi Başkanı, böylesine bir açıklamayı, bireysel düşüncesini,  kurumsal bir açıklama, kurumsal bir karar gibi ifade etmesi de yadırgatıcı bir başka tavrı oldu."

İSTİFA KENDİ TAKDİRİ
8 üyenin Kılıç'a karşı yaptığı açıklamayı orunluluk olarak niteleyen Okay, şöyle devam etti:

"Sayın Başkan, yıllarca Anayasa Mahkemesinde görev yapmış ve birçok değerli hukukçuyla çalışmış olmasına karşın, bu tür açıklamalarda bulunmasını, yüksek  yargının tepesinde mutlaka ve mutlaka bir hukukçu olmasının gereğini ortaya koyuyor. Demek ki tepe noktasındaki yargı mensupları hukukçulardan oluşması  lazım. Hukukçu olmayınca, hukuksal ve hukuka uygun açıklamalar değil, bazen insanların tavırları, kendi dünya görüşüyle paralel düşüyor, hukuki olmuyor."

Okay, "Kılıç'ın, yaşanan tartışmaları, kayıkçı kavgası olarak nitelemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, "'Ulu orta basın önüne çıkıp,  'yaşanan tartışmalar kayıkçı kavgasıydı' türünden ifadelerle konuşması, yargı mensuplarına yakışmaz" dedi

CHP'li Okay, "Kimi çevreler Kılıç'ın istifa etmesi gerektiğini söylüyorlar. Buna katılıyor musunuz?" sorusuna ise "Sayın Kılıç'ın bakmakta olduğu davalar ve bugüne değin verilen kararlardaki sürece baktığımızda, olayları hukuki değerlendirmelerin ötesinde, düşünsel, kendi düşünceleri paralelinde oluştuğunu görüyoruz. Artık Sayın Kılıç'a karşı Yüksek yargıda böylesine tepkilerin olduğu gerçek. İstifa, kendi takdirleridir, ama yargıda yaratılan kaosun sorumlusudur" karşılığını verdi.

YEREL SEÇİMLER ERTELENMEYECEK
Tüm bu tartışmaların, seçmen kütüklerinin yazılmasıyla başladığının, yerel seçimlerin akıbetini nasıl gördüğünün sorulması üzerine de Okay, "Çok net olarak  şunu söyleyeyim, 29 Mart 2009'da yerel seçim yapılacaktır, bunun ertelenmesi söz konusu olamaz" dedi.

Sorunun, adrese dayalı nüfus sayımına göre seçmen kütükleri oluşturulmasından kaynaklandığını dile getiren Okay, diğer bir sorunun da nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin kapatılması olduğuna dikkati çekti. Okay, "Türkiye, bir taraftan seçmen kütüklerini, diğer taraftan da kapatılan belediyeleri tartışıyor, böylece seçime gidiyor. 862 belediye hala seçime girecek mi girmeyecek mi? Bu tartışma yaratılıyor" diye konuştu.

DANIŞTAY'A DAVADAN VAZGEÇİLDİ
MHP'nin seçmen kütüklerinin yeniden belirlenmesine yönelik önerisinin, reel politiğe aykırı olduğunu ifade eden Okay, bunun yetiştirilmesinin mümkün  olmadığını ileri sürdü. Okay, 29 Mart yerel seçimlerinde referandumda kullanılan seçmen kütükleri üzerinden güncellenerek, kullanılabileceğini vurguladı.

Okay, İşçi Partisi başvurduğu gerekçesiyle, YSK ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokolün iptali istemiyle Danıştay'da dava açmaktan vazgeçtiklerini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...