CHP: Olayların fitilini Arınç ateşledi

TBMM’de dün yaşanan olaylara ilişkin basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekilleri Anadol ve Okay Başbakan Yardımcısı Arınç’ın olayları başlattığını söyledi.

Anadolu Ajansı 03.02.2010 - 17:02

CHP: Olayların fitilini Arınç ateşledi

CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Suha Okay ve Kemal Anadol dün Meclis’te yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Okay, AK Parti'nin, ''işgalci, hak gasp eden'' anlayışını hep birlikte yaşadıklarını savunarak, Arınç ve AK Parti Grup Başkanvekillerinin, düzenledikleri basın toplantısıyla dertlerini anlatmaya, masum yüzle, mağdur olduklarını ifade etmeye çalıştıklarını söyledi.

''Çok kaba, hoyrat, siyasetin nezaketiyle bağdaşmayan, parlamentoda örneği çok görülmeyen bir sürecin'' dün akşam yaşandığını belirten Okay, AK Parti'lilerin, siyasi yaşamlarının alışkanlığı olarak, mağduru bir kez daha oynamak istediğini öne sürdü.

Suha Okay, parlamento çatısı altında dün yaşanan olayların, Türk siyasi yaşamına kara bir leke olarak gireceğini dile getirerek, ''Dün parlamentoya adeta eşkıya inmiştir'' dedi.

''Kendisini hala TBMM Başkanı olarak gören bir zat, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun odasını bastı'' diyen Okay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sayın Mumcu'ya hakaretlerde bulunarak, muhalefet milletvekillerinin konuşturulmaması konusunda baskı yaptı. Ardından AKP Grup Başkanvekili ağza alınmayacak sözlerle Sayın Mumcu'ya saldırmıştır. Sayın Mumcu'ya yapılan saldırı, aslında milli iradeye, TBMM'nin iradesinin özgürce ortaya çıkmasına karşı yapılmış bir saldırıdır.

TBMM Başkanı'na, Sayın Başbakan, 'Siz mi susturacaksınız, ben mi susturayım?' deme cesaretini bulan bir genel başkana, yaranmak için başbakan yardımcıları, grup başkanvekilleri, milletvekilleri adeta yarıştı. Demokrasi ayaklar altına alındı. Boş işlerin boş Bakanı Bülent Arınç, Tayyip Erdoğan'ın tetikçiliğine soyunmuştur. Arınç kendisini, demokrasinin değil, AKP iktidarının muhafızı gibi görmektedir.”

Arınç'ın bugünkü açıklamalarına yanıt veren Anadol, Meclis İçtüzük uygulamalarında, en fazla ''usul hakkında konuşma'' başlıklı 63. maddenin geçerliliği olduğunu ve başvurulduğunu söyledi.

Anadol, Başbakan'ın, Arınç'ın ya da milletvekillerinin, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'nun yönetimiyle ilgili şikayetlerinde, haklı ya da haksız eleştirilerinde 63. maddeye başvurabileceğini, rahatsızlıklarını dile getirebileceğini belirterek, ''TBMM'de 2 dönem başkanlık yapmış Bülent Arınç tarafından bu yapılmamıştır. İçtüzüğü madde madde ezbere bildiğini söyleyen, Meclis Başkanlığı yapmış biri 63. maddeyi bilmiyor mu?'' diye sordu.

Anadol, yasal olarak 63. maddeye başvurması gereken kişinin, ''kabadayılık'' yaptığını ileri sürerek, ''Yol geçen hanına çevirdiği odaya giriyor, odayı basıyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...