CHP’de ‘evet’ istifası

Referandumda evet oyu kullanacağını açıklayan Ankara milletvekili Eşref Erdem CHP’den istifa etti.

09.08.2010 - 12:12

CHP’de ‘evet’ istifası

Referandum’da evet oyu vereceği için CHP tarafından disiplin kuruluna sevk edilen Ankara milletvekili Eşref Erdem partisinden istifa etti.

“Mahalle Baskısı derken içimizdeki baskıyı da görmeliyiz” diyen Eşref siyasi hayatına bağımsız olarak devam edeceğini belirtti.

Erdem, Gordion Otel'de düzenlediği basın toplantısında, partisinden istifa ettiğini söyledi.

Erdem, ''Ben siyasette ömrümün sonuna gelmişim, sol, CHP bugüne kadar bana çok şey verdi. Kendi çapımda 37 yıldır kayıtlı üyesiyim. 40 yıla yakın bir süredir oraya hizmet ediyorum. Bundan bir pişmanlıkta duymuş değilim. Ama geldiğimiz noktada maalesef, böyle bir disiplin işlemi ile karşı karşıya kaldım'' dedi.

Ömrünün 40 yılını 'sol'a adadığı bir dönemin ardından, bu şekilde kamuoyunun önüne çıkmaktan duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdem, ''Ama şartlar beni böyle bir noktaya getirdi'' dedi.

2007'nin ekim ayına kadar önce SHP'de, sonra CHP'de olmak üzere 15 yıla yakın bir süre partinin üst yönetiminde görev yaptığını anımsatan Erdem, ciddi bir sol kültür almış siyasal bilinçle bu görevi yerine getirmeye çalıştığını belirtti.

Erdem, 2007 seçimlerinin ardından CHP'nin aldığı sonuçları değerlendirdiğinde, bazı müdahalelerin yapılması gerektiğini, partinin siyasal doğrultusuyla ve bugüne kadarki politikalarla ilgili değerlendirmelerini, istifasından sonra kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı.

Zaman zaman parti yönetimindeki arkadaşlarının, ''bunları neden genel başkan yardımcısı iken söylemediği'' yönünde kendisini eleştirdiğini ifade eden Erdem, şunları söyledi:

2007'de istifa ettiğinde gerekçelerini anlatırken CHP'yi karalamak gibi bir niyetinin aklından geçmediğini belirten Erdem, ''Gerçekten CHP'nin iktidar olmasını istiyorum. 50 yıldır CHP tek başına bir türlü iktidar olamıyor. O zaman burada bir aksaklık var. Bu aksaklığı çıkıp 'halk bilinçsizdir, bilmiyor, etmiyor' gibi gülünç ifadelerle yorumlamak doğru değildir. Halk herkesten daha iyi biliyor'' diye konuştu.

''TOPLUM MÜHENDİSLERİ, CHP-MHP KOALİSYONU İSTİYOR''
Erdem, CHP'nin son 8-9 yıldır giderek sağa kaydığını ve bir süredir CHP'ye ''reva görülen'' CHP-MHP koalisyonunun bir türlü gündemden düşmediğini anlattı.

Toplum mühendisliğine soyunan bazı çevrelerin CHP-MHP koalisyonu yoluyla AK Parti'den kurtulabileceklerini ifade ettiğini dile getiren Erdem, ''Bu çizgi itibariyle de CHP, giderek kendi özünden uzaklaşmış ve giderek, sağ bir çizgi açmıştır'' dedi.

Bu çizginin yanlış olduğunu CHP'ye katacağı hiçbir şeyin olmadığını daha önce ifade ettiğini söyleyen Erdem, bugün de değişen fazla bir şey olmadığını, CHP kurultayının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun etrafındaki kadronun aynı olduğunu kaydetti.

Erdem, bu durumun Kılıçdaroğlu'nun önündeki belki de en büyük engellerden biri olduğunu ifade ederek, ''Çünkü, Genel Başkan, Genel Başkan olmadan önce değişim diye bir şeyden söz ediyordu. Bugün o değişim sözcüğünü sadece zaman zaman sözcük olarak kullanan, ama bir türlü politikalarımıza yansıtmayan bir çizginin, bir politikanın içerisindeyiz. Bu çok tehlikeli ve yanlış bir şeydir'' değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin demokratik açılım politikasına karşın CHP'nin tavrını da eleştiren Erdem, bu konuda Türkiye'nin kamplaşan bir konuma geldiğini söyledi.

Anayasa değişikliği sürecini de değerlendiren Erdem, toplumun üzerinde uzlaştığı yepyeni bir anayasa metninin Türkiye'nin ana hedefi olması gerektiğini dile getirerek, ''Ama bu olmuyorsa yapılan şeye de daha peşinen içini bilmeden, içeriğini bilmeden 'ret' koymanın da bir anlam ifade etmediğini açıkça ifade ediyorum. Gelen taslağın yanlışlarla dolu olması bu konuyu konuşmamak anlamına gelmez'' dedi.

‘ERTUĞRUL BEY ŞAKA ETMİŞ’
Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdem, bir gazetecinin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın davetini anımsatarak ''başka bir partiye geçip geçmeyeceğine'' ilişkin bir sorusu üzerine, ''Ertuğrul Bey orada şaka ettiğini söylüyor, ama tabii basına da yansımış o haliyle. Siyasetçi biraz temkinli olmalıdır konuşurken'' dedi.

Bakan Günay'ın yakın arkadaşı olduğunu belirten Erdem, ''Ama beni tanıyan insanlar, ömrünü sola adamış biri olarak benim mevcut partilerden birine girmeyeceğimi bilebilecek kadar beni tanıyor olmaları gerekir. Öyle bir düşüncem, anlayışım, sevdam yok'' diye konuştu.

Erdem, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir temasının olmadığını, siyasi yaşamının bundan sonraki bölümünü bağımsız olarak sürdüreceğini de kaydetti.

Erdem, bir başka soru üzerine Kemal Kılıçdaroğlu'nun basına yaptığı açıklamalarda kendisi hakkında disiplin soruşturulması açılmasına gerek olmadığını belirttiğini, ancak Parti Meclisinin konuyu bu şekilde değerlendirmediğini ifade ederek, Kılıçdaroğlu'nun önündeki en büyük engellerden birinin oluşturulan parti meclisi olduğunu söyledi.

Erdem, basın toplantısının ardından CHP Genel Sekreterliğine sunduğu istifa dilekçesinin bir örneğini basın mensuplarına da verdi.

DİLEKÇEYİ SUNDU
Partisinden istifa ettiğini bildiren Erdem, istifa dilekçesini öğleden sonra partiye sundu.

Gürsel Tekin düğümünü çözmek için toplanan CHP Parti Meclisi'nden referandumda "evet" oyu vereceğini açıklayan Erdem için disipline sevk kararı çıkmıştı.

CHP'den yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, Erdem'i YDK Başkanlığı'na sevk yazısında, ''Parti Meclisi'nin 4 Ağustos 2010 günü yaptığı toplantıda, PM üyelerinin önerisi üzerine Eşref Erdem'in 1 Ağustos 2010 tarihinde Sabah Gazetesi'ne verdiği demeç görüşülmüştür'' ifadelerini kullandığı belirtildi.

Sevk yazısında, Erdem'in referandumda ''hayır'' oyu için çalışan CHP'lilerin emeğini yok saydığı ifade edilerek şunlar kaydedildi;

''Anılan demeçte Sayın Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan gibi davranamadığı, Genel Sekreterin 'Korkunç bir tertiple' Kemal Kılıçdaroğlu;nu Genel Başkanlığa taşıdığı gibi disiplin suçu oluşturan sözleri yanında Anayasa değişikliğinin halk oyuna sunulması konusunda Ankara Milletvekili Eşref Erdem, 'Bir yurtsever olduğum için 'Evet' diyorum ve bence CHP'li, MHP'li AKP'li kim olursa olsun bütün aydın ve demokrat sağduyulu insanların da Anayasa değişikliğine 'Evet' demesi gerekiyor' şeklinde değerlendirme yapmış ve 1 Ağustos 2010 Pazar günkü Sabah Gazetesi'nin manşetinde '35 yıllık bir CHP'li olarak darbe anayasasının değişmesine açıkça 'Evet' diyorum' cümlesi yayınlanmıştır. Çalışmaların Sayın Genel Başkanımız ve tüm CHP örgütü, milletvekilleri ve parti kademeleri tarafından başarı ile yürütüldüğü bilinmektedir.

Ankara Milletvekili Eşref Erdem, 'Hayır' kampanyası yürüten CHP'lilerin yurtsever olmadığını demokrat sağduyulu olmadıklarını dolaylı yoldan söyleyerek toplumda CHP üzerinde kuşku ve şüphe uyandırmaya çalışmış, 'Hayır' oyu için çabalayan CHP'lilerin emeğini yok saymıştır.''

Erdem'in açıklamalarının, parti tüzüğünün 70. maddesinde belirtilen, ''Parti suçlarına uygunluk oluşturduğunun'' açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...