CHP’den Dışişleri’ne tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Kürt açılımının bir ABD projesi olduğu iddiasına yanıt veren Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını "isabetsiz” ve “ölçüsüz" bulduğunu açıkladı.

NTV Haber 25.08.2009 - 16:06

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Dışişleri Bakanlığı’nın Kürt açılımıyla ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Öymen, "Anamuhalefet partisi liderini sorumluluğa davet etmek, Dışişleri Bakanlığı'nın görev ve yetkileri arasında olmadağını” söyledi.

Açıklamayı “isabetsiz” ve “ölçüsüz” olarak nitelendiren Onur Öymen, "Hükümetin, muhalefetin eleştirilerine cevap vermek yerine Dışişleri Bakanlığı'nın arkasına saklanarak bu kuruluşu anamuhalefet partisinin muhatabı yapma girişimini kınıyoruz" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dün yaptığı açıklamada 2008'inEylül ayında Washington'da Kürt açılımı konusunun ABD, Irak ve Türk yetkililerle değerlendirildiği iddiasını dile getirmişti.

Dışişleri Bakanlığı da "Sözkonusu toplantıya Türkiye'den bir katılım olmamıştır" diyerek iddiayı yalanlamış, CHP liderini daha sorumlu davranmaya davet etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...