Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Reyhanlı'daki saldırılarda ölen vatandaşların anısına 11 Mayıs'ın ulusal yas günü ilan edilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP'li Akgöl ve 6 arkadaşının imzasını taşıyan teklif, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Teklife göre, her yıl 11 Mayıs günü, Reyhanlı'da meydana gelen terör saldırısı sonucu ölen vatandaşları anma günü olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkın ve sivil kuruluşların katılımıyla anma töreni düzenlenecek.

11 Mayıs'ta bayrakların yarıya indirilmesine ilişkin Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğündeki hükümler uygulanacak.

Reyhanlı'da patlayan bombaların Türk halkında bir travma meydana getirdiği belirtilen teklifin gerekçesinde, bu dramı anlatmaya kelimelerin kifayetsiz kalacağı ifade edildi.

Gerekçede, ''Reyhanlı'da bu kanlı saldırının planlayıcısı, uygulayıcısı her kim olursa olsun, bu korkunç insanlık suçunu işleyenleri, bu alçaklığın mimarlarını lanetliyor ve kınıyoruz'' denildi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs Cumartesi günü, 15 dakika arayla belediye ve PTT binası önünde bombalı saldırı gerçekleştirilmişti.

Hükümetin Suriye istihbarat örgütüyle bağlantılı kişilerce gerçekleştirildiğini açıkladığı saldırılarda 51 kişi hayatını kaybetmişti.