"Yüzde 49 içinde AK Parti, MHP ve HDP koalisyonu var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, AK Parti'nin tek başına iktidar olma çoğunluğuna ulaşmasını, "Yüzde 49 ile içerisinde AK Parti, MHP ve HDP'nin olduğu fiili bir koalisyon kuruldu" sözleriyle değerlendirdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.11.2015 - 16:50 | Son Güncelleme : 02.11.2015 - 16:56

"Yüzde 49 içinde AK Parti, MHP ve HDP koalisyonu var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milletvekili seçimine ilişkin, "Aslında bugün yüzde 49 ile içerisinde AK Parti, MHP ve HDP'nin olduğu fiili bir koalisyon kuruldu" dedi.

Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, kendilerine oy veren herkese layık bir milletvekili olmaya devam edeceğini belirtti.

AK Parti'nin, tek başına iktidar olabilmek için bütün olanakları kullandığını iddia eden Ağbaba, partinin bütün afişlerinin Büyükşehir Belediyesince yapıldığını ve bununla ve diğer benzer durumlarla ilgili gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

"Maalesef ortada bizim açımızdan bir seçim başarısı yok" diyen Ağbaba, hem Genel Merkez'de hem de Malatya'da şapkalarını önlerine koyacaklarını, hata ve eksikliklerle ilgili bir değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

Seçim sonuçlarının milletin takdiri olduğunu dile getiren Ağbaba, "O takdir başımızın üzerindedir. Seçime giren tüm partilere ve milletvekillerine, Malatya milletvekillerine ve AK Parti'ye de hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. 

AK Parti'nin MHP ve HDP'den oy aldığını dile getiren Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aslında bugün yüzde 49 ile içerisinde AK Parti, MHP ve HDP'nin olduğu fiili bir koalisyon kuruldu. AK Parti, HDP ve MHP'den oy aldı. Sadece CHP oyunu koruyabildi. MHP, baştan sonra AK Parti'yi yeniden başımıza getiren güçtür. Bir diğeri de HDP oldu. Terörle arasına mesafe koyamayan, asker ölümünü, polis ölümünü görmeyen ve buna terör diyemeyen bir siyasi parti. Biz sivil vatandaşa da üzülüyoruz, kucağında bebesiyle katledilen polise de üzülüyoruz, cemsenin arkasına takılıp sürüklenen sivil vatandaşa da üzülüyoruz. Maalesef bu koalisyonun oluşmasında hem HDP'nin hem MHP'nin ciddi katkısı vardır."

"BİZE YÖNELİK KAMPANYA YÜRÜTTÜ"

Ağbaba, seçim döneminde partilerine yönelik bir kampanya yürütüldüğünü savunarak, bunun da kısmen başarılı olduğunu söyledi. Ağbaba, şöyle konuştu:
"Kendi içimizde geçmişte çeşitli kademelerde görev yapmış, aday olmuş arkadaşlarımız maalesef bu konuda etkin rol üstlendiler ve başka bir siyasi partiye çalıştılar. Ben istifa ederek başka bir partiye çalışanlara hiçbir şey demiyorum, saygı duyuyorum. İstifa etmeden hem partide politika yapıp hem el altından başka partiye çalışılmasını da ahlaksızlık olarak bulduğumu belirtmek istiyorum. Örgütümüz de onlarla ilgili işlemleri derhal başlatacaktır."

"HUKUKSAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ"

Ağbaba, seçimde hile ve baskıların olduğunu, AK Parti'nin iş adamlarından yeşil kartlı vatandaşlara kadar baskı yaptığını ileri sürdü.

Bazı yerel televizyon kanallarının seçim döneminde kendilerine bültenlerinde yer vermediğini savunan Ağbaba, bu konuda da hukuksal yollara başvuracaklarını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...