CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, içinden geçilen sürecin polemik yapmayı hoş karşılamadığını, milli meseleler üzerinde polemik yapmadıklarını söyledi. Altay, iktidar partisi genel başkanı başta olmak üzere bu meselelerde daha ciddi, tutarlı, polemikten uzak, Meclis'i ve muhalefeti bilgilendiren bir yaklaşımla süreci götürmesinin ülkenin yararına olduğunu ifade etti.

Afrin'de stratejik dikkat ve tedbire ihtiyaç olduğunu belirten Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, Suriye'de ABD ve Rusya arasına sıkışmış pozisyona düşmemelidir. Bununla ilgili her türlü askeri, diplomatik, stratejik tedbir alınmalıdır. Türkiye, terörle mücadele ederken Suriye'de barışı hedeflediğini, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasının esas olduğunu somut adımlarla göstermelidir. Türkiye, diplomatik süreci kesintiye uğratacak söylemlerden kaçınmalıdır.

Dışişleri Bakanlığından, Başbakanlıktan, Cumhurbaşkanlığı'ndan Afrin operasyonuyla ilgili kamuoyuna bilgi verildiğine tanık olmadım. Bütün bilgiler AK Parti kongrelerinden veriliyor. Diplomatik temasları, müzakereleri kesintiye uğratacak, koparacak söylemlerin, iç politikada AK Parti'ye oy getirme anlayışıyla yapılması bu ülkeye yapılacak ihanettir. Umarım ve dilerim Erdoğan, bu süreç sonunda bir gün milletin karşısına çıkıp, 'bu sefer de beni şu kandırdı' demesin, kandırılmasın, uyanık olsun. Bunun yolu içeride istişaredir, demokrasi kanallarını açık tutmak, ana muhalefet başta olmak üzere Meclis'le bilgi alışverişidir. "

Altay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, ABD Dışişleri Bakanı'nın temaslarının ardından kapalı ya da açık bir oturumla Meclis'i ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.