Cihaner'in tutukluluğuna devam

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi aralarında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in de bulunduğu toplam 14 sanığın yargılanacağı davada tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Anadolu Ajansı 30.03.2010 - 18:11

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 Mart tarihinde yazılan tensip zaptında belirtilen ''tutuklu sanıklarının tutuklama durumlarının incelenmesi'', evrak üzerinden yapıldı.

Tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu ile birlikte Nedim Ersan, Ersin Ergut, Orhan Esirger, Şenol Bozkurt, Murat Yıldız, Şinasi Demir, Kıvılcım Üstel ve Sadri Barkın İnce'nin ''tutukluluk hallerinin devamına'' karar verildi.

Başsavcı Cihaner'in avukatlarından Aslı Kazan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kararın duruşma yapılmadan verildiğini belirterek, şunları söyledi:

''Mahkemenin yazdığı tensip zaptında, (duruşmanın tutuklu sanıklarının tutuklama durumlarının incelenmesi yönünden 30.03.2010 günü saat 09.30'a bırakıldığı) belirtildiği için İstanbul'dan 2, Ankara'dan da 1 avukat Erzurum'a geldik. Bu sabah 9.30'da duruşma yapılacak sanıyorduk. Bu nedenle bir gün önceden geldik. Ama dün başkanla ve başsavcı vekiliyle görüşmemize ve duruşma talep etmemize rağmen, taleplerimiz kabul edilmedi ve bugün evrak üzerinden inceleyip, matbu bir kararla taleplerimizi reddettiler. Duruşma yapılacağı tensip zaptında belirtilmesine rağmen duruşma yapılmadı.''

CİHANER, YARGITAY'DAKİ DURUŞMAYA KATILMAYACAK
Kazan ayrıca, Cihaner'in ''görevi kötüye kullanmak'' iddiasıyla Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde 2 Nisan'da görülecek davanın ilk duruşmasına katılmayacağını belirtti.

Cihaner'i duruşmada avukatlarının savunacağını ifade eden Kazan, ''Cihaner duruşmaya katılmayacak. Bu yönde bir talebimiz olmadı. Cihaner'in o şekilde Ankara'ya intikalini uygun görmüyoruz. Bu nedenle katılmayacak'' diye konuştu.

Kazan son olarak, Erzurum H Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Cihaner'in sağlık durumunun ve moralinin de iyi olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...