Çin yeni bir küresel konumlama uydusu fırlattı

Çin, ABD ve Rusya ile girdiği küresel konumlama sistemi yarışı çabası kapsamında yeni bir uydu fırlattı.

15.04.2009 - 09:41

Çin yeni bir küresel konumlama uydusu fırlattı

Çin, Beidou Navigation System (BNS - Beidou Navigasyon Sistemi) adını verdiği milli konumlama sistemi projesinin ikinci nesli olarak nitelendirdiği COMPASS kod adlı navigasyon sistemi için yeni bir küresel konumlama uydusu fırlattı.

Uydu, yerel saatle 00.16'da ülkenin güneybatısındaki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden ''Uzun Yürüyüş'' serisi roketle uzaya yollandı. Bu, aynı zamanda Uzun Yürüyüş serisi roketlerle yapılan 116'ıncı fırlatış oldu.

2015 yılında tamamlanması planlanan projeyle, 30’dan fazla uydu birbirine bağlanacak. Askeri ve sivil amaçlı kullanılacak BNS'in tamamlanması için iki yıl içinde 10 uydu fırlatılacak. Yeni uydular şu an yörüngede bulunan ve sadece Çin üzerinde navigasyon sağlayan 5 uyduya entegre edilecek.

Bu sistem ulaşım, meteoroloji, petrol aramaları, orman yangınlarını izleme, doğal felaket tahmini, telekomünikasyon ve kamu güvenliği gibi konularda hizmet verecek.

En az 3 adet uyduyla dünya üzerinde herhangi bir noktanın koordinatları belirlenebiliyor. Ancak atmosfer ve uzay havası etkilerinden dolayı yer belirleme sırasında hatalar oluşabiliyor. Ülkeler bu hatayı engellemek için 4 ve daha fazla uyduyu yer belirleme amacıyla kullanıyor.

Yapılan araştırmalara göre en az 8 uydunun kullanıldığı sistemde, el cihazları dünya üzerinde istenilen bir noktayı milimetrik olarak bulabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...