Cinsel istismara 15 yıl istendi

Siirt'te bir ilköğretim okulunda gerçekleştiği iddia edilen cinsel istismar olayıyla ilgili Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iddianame hazırlandı.

Anadolu Ajansı 03.05.2010 - 21:47

Siirt'te, bir ilköğretim okulunda meydana geldiği iddia edilen cinsel istismar olayı ilgili savcılığın başlattığı soruşturma tamamlandı.


Soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı. İddianame Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık'a sunuldu.

İddianamede sanıklar hakkında TCK'nin 103'üncü maddesi gereğince 3 ila 15 yıl arasında hapis cezası istendiği belirtildi.

Bir açıklama yapan Siirt Barosu Başkanı M. Ali Özel şunları kaydetti:

''Mesai saatinin bitiminde iddianamenin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu işle görevlendirilen savcı tarafından tamamlandığını öğrendik. Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık tarafından iddianamenin muhtemelen yarın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini bekliyoruz. Mahkemenin 15 gün içerisinde iddianameyi inceleyip kabul etme veya eksiklik varsa giderilmesi amacıyla iade etme yetkisi var. Ancak biz mahkemenin de bu süreden önce karar vermesini bekliyoruz.

İddianamede şüpheliler hakkında, TCK'nın 103'üncü maddesi gereğince dava açılması isteniyor.''

Özel, dava konusu kişilerin küçük yaşta olmaları nedeniyle davayla ilgili gizlilik ve yayın yasağı kararları bulunduğunu da kaydetti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ve komisyonun CHP'li üyeleri İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Siirt'teki cinsel istismar olayıyla ilgili incelemelerde bulunmuştu.

Cinsel istismar iddiasıyla ilgili 19 kişi tutuklanmıştı.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...