Çizgi roman hayranları New York'ta buluştu

New York'ta gercekleştirilen Çizgi Roman Müzesi'nin 2010 etkinliğinde Türk çizgi romanlarına ilgi yoğundu.

15.04.2010 - 13:03

Çizgi roman hayranları New York'ta buluştu

Museum of Comic and Cartoon Art tarafindan duzenlenen MoCCA Art Fest 2010, geride bıraktığımız haftasonu New York'ta binlerce okuru sanatçı, yazar ve yayıncıyla buluşturdu.


Lexington Avenue üzerindeki tarihi bir askeri binanın tahsis edildiği etkinliğe, çoğu ABD merkezli olmakla birlikte Finlandiya, İsveç ve Türkiye'den de yayıncı ve sanatçılar katıldı.

Belediyenin kültür dairesi ve New York'un önde gelen çizgi roman mağazaları dahil olmak üzere çok sayıda sponsoru bulunan MoCCA Art Fest, her sene ortalama 7.000 - 12.000 okuru iki gun içinde taze çizgisel tatlarla ve alternatif çizgi roman anlayışlarıyla tanıştırıyor.

Kimi Türkiye'ye hayli yabancı, kimi ise ülke hakkında genel fikri bulunmakla beraber çizgi roman alanındaki üretiminden tamemen habersiz kalmış okurlar, Amerika'da dış kültürlere ait çizgi romanların dar bir kitleye hitap etmesinden ve Avrupa çizgi romanlarının bile yeni edisyonlarının bulunmamasından şikayetçiydi.

Çizgi romanın sanatsal boyutuna odaklanan ve arastırmalarını bu doğrultuda genişleten Museum of Comic and Cartoon Art, bu kimliğiyle, deneysel ve yenilikçi çalısmalara özel bir önem veriyor; ABD'deki çizgi roman algısında pozitif değişimler yaşanmasına önayak oluyor.

Zombistan ve Ayılı Adam gibi Türk çizgi roman konseptleri de, henüz İngilizce edisyonları bulunmamasına rağmen bu yılki etkinlikte büyük ilgi gördü.

Festival hakkında daha geniş bilgiye müzenin moccany.org adresindeki sitesinden erişilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...