Çocuğunuzla kitap okuyun

Birlikte kitap okumak çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin en etkili yollarından biridir. Çocuk kitabı yazarları çocuklarla kitap okuma konusundaki düşüncelerini “Parents” dergisi okuyucularıyla paylaştı.

Haberler 26.03.2012 - 10:50

Çocuğunuzla kitap okuyun

Uzmanlar birlikte kitap okumanın çocuğumuzla kaliteli zaman geçirmenin en etkili yollarından birisi olduğunu söylüyor. Çocuk kitabı yazarları çocuklarla kitap okuma konusundaki düşüncelerini “Parents” dergisi okuyucularıyla paylaştı.

ERKEN YAŞTA BAŞLAYIN
Yazar Samantha Vamos kitaplarla sizin aracılığınızla ilişki kurmanın çok küçük yaşta çocuklarda bile olumlu etkiler yarattığını söylüyor.

Vamos şöyle konuştu: “Biz oğlumla kitap okumaya başladığımızda boyu benim belime bile gelmiyordu. Biz kitap okurken seslerimizi duyması, dilinin gelişimi açısından büyük önem taşıyordu.”

KİTAP OKUMAYI EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜRÜN
“Bebeğinizle içgüdüsel olarak oyun oynamak istersiniz. Örneğin 'vücudumuz' konulu bir kitap okuyorsanız kelimeleri onun vücudunda göstererek kitap okumayı oyuna dönüştürebilirsiniz.” Bu sözler bebek kitapları yazan Karen Katz’a ait.

OKUMAYA MÜZİK KATMAK
Uzmanlar çocuğunuza bir kitap okurken kelimeleri heceleyerek bir şarkı gibi mırıldanmanızı tavsiye ediyor.

KOMUTLAR;
Yazar Katz kitap okuma aktivitesini düzenli bir hale getirdikten sonra çocuğa “Kitabı aç”, “Sayfayı çevir” gibi komutlar verilebileceğini söyledi. Komutları doğru şekilde yerine getirirse arkasından ona “Aferin” denmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

DOKUNARAK OKUMAK
Bebekler etraflarındaki objeleri çoğu zaman dokunarak keşfeder. Uzmanlara göre dokunarak hissedebilecekleri değişik yüzeylere sahip kitaplar çocukların ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Sayfa Yükleniyor...