Çocuklara kulak verin

Dünya Günü'nde Greenpeace Akdeniz, çocuklara dikkat çekiyor...

22.04.2009 - 10:34

Çocuklara kulak verin

İklim değişikliği konusunda yıllardır kampanya yürüten Greenpeace, çevre suçlarına karşı mücadele ederek değişime öncülük edecek çocuklar yetiştirmek amacıyla “Green School” projesini başlattı.


Proje kapsamında kampanyacı olarak yetiştirilen çocuklar, kampanyalarını yürütmeye başladılar bile.

Atölye çalışmaları ile daha çevreci, yaşadığı gezegene ve tüm canlılara duyarlı, kendi sorumluluğunun farkında ve eğitimini tamamen çevreye uyumlu ve sağlıklı bir ortamda sürdüren çocuklar yetiştirilmesi hedeflenen proje kapsamında çocuklar okullarında gökküşağı renklerini tamamlıyorlar.

Aldıkları her eğitimden sonra geridünüşümlü defterlerine yazdıkları günlükler Greenpeace’in internet sayfasından yayınlanıyor.
Gökkuşağının renklerini tamamlamak için heyecanla çalışan çocuklar;
- Sarı rengi boyamak için, okullarına getirilen geri dönüşüm kutularını diledikleri renklere boyayarak kendi belirledikleri yerlere yerleştirip, arkadaşlarını geri dönüşüm konusunda bilgilendirdiler.
- Kırmızı rengi boyamak için kantinde satılan besinlerin içeriklerini inceleyerek, zararlı içecek ve yiyeceklerin yerine geçebilecek sağlıklı ürünlerin araştırmasını yaptılar. Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri konunun uzmanlarından öğrendiler.
- Yeşil rengi boyamak için, yenilenebilir enerjiler hakkında bilgi toplayıp, sunum hazırladılar. Okullarına “güneş ağacı” dikilmesi için araştırmalarına devam ediyorlar.
- Turuncu rengi boyamak için, Green School projesi kapsamında diğer okulların da karbon ayakizlerini azaltmasını sağlamak için  imza kampanyası başlatmaya hazırlanıyorlar.

İ

lk olarak BJK Koleji'nde uygulanan "Green School" projesine katılan çocuklar tuttukları günlüklere şu notları düştüler:
"Bugün çok eğlendim. Hem arkadaşlarımla hem de yaptığım etkinliklerle çok zevk aldım. En sevdiğim renkler siyah, beyaz, yeşil, sarı idi. Ben geri dönüşüm kutusunu yeşil, sarı boyadım ve çok zevk aldım. Ben de artık gökkuşağı savaşçısı olmak istiyorum." Berkay Demirağ 7-B

"Bugün çöp kutularını nereye koymamız gerektiğini düşündükten sonra çöp kutularını boyadık. Çok zevkliydi. Her tarafımızı mahvettik ama daha önce bir şey boyarken hiç bu kadar eğlenmemiştim. Umarım bütün arkadaşlarım eğlenmiştir." Özge Yılmaz 7-B

"Bugün okulumuz için çöp kutularını boyadık. Çok eğlendim. Çok eğlenceliydi. Her tarafım boya olmasına rağmen güldüm. Bugün çok iyi geçti. Önümüzdeki hafta yine çok eğlenicez." Cemre Çığıraç 4-C

"Sevgili Günlük,
Bugün bir aktivite yaptık ve çok eğlendik. Geri dönüşümün çöp kutusunu boyadık ve sarı renkle boyamakta bir adım ilerledik." Orkun Usta 4-C

"Bugün benim Greenpeace'deki en sevdiğim gün. Çünkü bugün geri dönüşüm kutusu yaptık ve boyadık. Yapa yapa öğreneceğiz. Bugün bir de yaptığımız sunumları sunduk. Ben biraz korktum. Çünkü biz rüzgar enerjisi yaptık. Bize Greenpeace bilgi verdi ama gene de rüzgar enerjisi yaptık. Boyaları boyarken üstüm çok kirlendi ve annemden çok tırsıyorum!" Daniel Ranlı 4-B

"Bugün okulumuza koyacağımız geri dönüşüm kutularını rengarenk boyadık. Boyarken hepimiz çok eğlendik. Üstümüz, ayakkabılarımız hep boya oldu. Ama yine de çok eğlendik. Umarım arkadaşlarımız da dışarda bu kutuları görünce beğenir. Ve inşallah herkes kağıtları, metalleriyle plastikleri geri dönüştürür."

Projeyi tamamlayan çocuklar Dünya Günü'nde bir basın toplantısı düzenleyerek deneyimlerini paylaştı. Toplantıya sanatçı Melike Demirağ da destek verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...