Çocuklar, sürekli büyüdükleri için obezite kriteri konusunda sabit bir rakam yok. En kolay ve doğru belirleme yöntemi kilonun, boyun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen vücut kitle indeksi (VKİ) değerleridir.

VKİ çocuk ve gençlerde yaşa ve cinsiyete göre elde edilmiş olan, toplumun kendi referans değerleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmektedir. Bu konuda doktorunuzdan destek almanızda fayda var.

Marketlerden alınan meyve suyu, kola, çikolata, gofret, cips gibi kolay tüketilen yiyecekleri evde bulundurmamak gerekir.

Çocuğunuz kendi davranışlarının büyük bir kısmını sizden öğreniyor. Bu konuda ona örnek olmamanızda fayda var. Mutlu, huzurlu bir aile sofrası düzeni oluşturmak ve bu sırada sizin de kendi yediklerinize özen gösterdiğinizi görmesi çocuğunuz için önemli bir adım...

Çocuğunuzun etki altında kaldığı reklamlara çok dikkat edin. Reklamların gerçek dışı dünyasında mutluluğun ancak atıştırarak gerçekleşebileceği mesajı veriliyor olabilir. Cicili bicili ambalajlar içinde sunulan yiyecekler çocuğunuzun ilgisini çekecektir mutlaka. Anne baba olarak çocuklara bu dünyanın gerçek dışı bir dünya olduğunu anlatmakta fayda var.

Obezite oluşumunda tüketilen besinlerin kalori içeriği kadar yeme hızı da önem taşır. Bu nedenle çocuğunuza yavaş yemek yemeyi ve iyi çiğnemesi gerektiğini öğretin. Şekerli ve gazlı içecekleri de mümkün olduğunca tüketmemesine özen gösterin.

Çocukların öğün aralarındaki “atıştırma” eğilimlerine dikkat edin. Yemek aralarında acıktığını farkettiğinizde şekerli bir yiyecek vermeyin.

Çocuklarınızı şekerli gıdalarla ödüllendirmeyin.

Eğer çocuğunuz okula gidiyorsa okul yemekleri ve kantinlerde satılan ürünleri de bu bilinçle tüketmesi konusunda çocuklarınızı uyarmalısınız.