'Contemporary İstanbul'a geri sayım

Türkiye'nin en kapsamlı çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, 22-25 Kasım'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda sanatseverlerle buluşacak.

Anadolu Ajansı 15.09.2012 - 12:08

'Contemporary İstanbul'a geri sayım

Bu yıl Contemporary İstanbul'a, 55'i yurt dışı, 45'i yurt içi olmak üzere 100 çağdaş sanat galerisi ve 600 sanatçı katılacak.

Dünyanın en önemli galerileri arasında sayılan Marlborough Gallery, Haunch of Venison, MaM-Mario Mauroner Contemporary Art gibi uluslararası çağdaş sanat galerileri ve Türkiye'den en önemli galeriler İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda buluşacak.

Uluslararası koleksiyonerleri, sanat profesyonellerini ve sanatseverleri konuk edecek Contemporary İstanbul'da birçok önemli çağdaş sanat eseri ilk defa görülebilecek.

Fuar boyunca çağdaş sanatının bugünü ve yarınının tartışılacağı CI Dialogues Konferans Serisi ile özel davetler, açılışlar, açılış ve kapanış partileri gibi yan etkinlikler de sanatseverlere sunulacak.

"NEW HORIZON: YENİ UFUKLAR"IN KONUĞU ORTA VE DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ
Türk çağdaş sanatının yanında çevre ülkelere de ev sahipliği yaparak İstanbul'u merkez haline getirmeyi amaçlayan Contemporary İstanbul, bu sene ''New Horizons - Yeni Ufuklar'' bölümünde orta ve doğu Avrupa ülkelerinden galerilere, sanatçılara, küratörlere, sanat eleştirmenlerine ve koleksiyonerlere yer veriyor.

CI Dialogues Konferans Serisi'nde aynı zamanda orta ve doğu Avrupa'dan sanat profesyonelleri de konuşmacı olarak konuk edilecek.

HOLLANDA ÇAĞDAŞ SANATI
Hollanda-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin 400. yılı kutlamaları kapsamında, Mondriaan Fund ve Hollanda Başkonsolosluğu'nun desteğiyle Hollandalı galeriler fuar sırasında Hollanda'dan çağdaş sanatı temsil edecek. Hollanda'dan yeni medya ve video sanatının son dönem örnekleri özel bir seçkiyle izleyicilerle buluşacak.


CI Dialogues konferans programı kapsamında ''Art as a Collaborative Space'' teması altındaki panel, Hollanda ve Türkiye'den konuşmacılara ayrılacak. Konuşmalar, 400. yıl kutlamaları kapsamında 2012 yılında yapılan etkinliklere, iki ülke arasındaki karşılıklı sanat pratiklerine odaklanacak.

ART İSTANBUL
Bu yıl ilk defa hayata geçecek Art İstanbul projesi ile 19-25 Kasım'da İstanbul'da yerleşik sanat kurumları, galeriler, müzeler ve kültür kurumlarının düzenlediği etkinlikler, ortak bir yapı içinde Türkiye ve uluslararası çapta duyurulacak.

Art İstanbul haftası birçok kültürel aktivite, sanat etkinliği, çağdaş sanat sergileri, yeni kültürel sunular, tartışmalar ve eğitim programlarına erişim sağlayacak. Art İstanbul sanat haftası son yıllarda dünya çağdaş sanat çevrelerince çekim merkezi olan İstanbul'a gelen sanatsever sayısını arttırmayı Ve Türkiye'den doğan çağdaş sanatı daha geniş coğrafyada duyurmayı amaçlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...