Cuma Namazı'nda '9 yaş' hutbesi!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesindeki, "Kızların 9, erkeklerin 12 yaşında büluğ çağına geçtiği" ve "Büluğ çağına geçenlerin evlenebileceği" ifadeleri tepkiye yol açmıştı. Dün bir açıklama yapan Diyanet’ten Cuma Hutbesi adımı da geldi.

180501-cuma-hutbesi.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı, kuruma yönelik son günlerde artan '9 yaşındaki kızlar evlenebilir' yolundaki eleştirler üzerine bu haftaki Cuma Hutbesini bu konuya ayırdı.

Hutbede, "Evlilik bilinç ve sorumluluk gerektirir. Eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur" denildi.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve müftülüklere iletirlerek Cuma Hutbesinde okunması istenen 'Dünyadaki Cennetimiz, Aile'
başlıklı hutbede, Hz. Muhammed'in yanına gelen genç bir kızın "Ya Resulallah! İstemediğim halde babam beni kardeşinin oğlu ile evlendirmeyi düşünüyor" diyerek serzenişte bulunduğu belirtildi.

Okunacak hutbede bu durum şöyle aktarıldı: "Rahmet Elçisi, derhal kızın babasını çağırttı. Zira olayı bir kez de babadan dinlemek ve şayet fikri sorulmadan evlendirilmek isteniyorsa kıza tercih hakkı tanımak istemişti.

Bu durum karşısında kendini güvende hisseden genç kız 'Ey Allah'ın Resulü! Nikah konusunda kadınların da söz hakkı olup olmadığını öğrenmek istediğim için size müracaat ettim' dedi."

Sayfa Yükleniyor...