Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "El Bab'da DEAŞ terör örgütünü dört bir taraftan kuşatmış durumdayız. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil." dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.12.2016 - 19:47 | Son Güncelleme : 27.12.2016 - 22:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Conde ve heyetini, 'de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu, kendisinin Gine'yi ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olduğunu, bundan dolayı da şahsı ve Türk milleti adına iftihar ettiğini söyledi.

Conde'nin uluslararası toplantılar ve başka vesilelerle daha önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatan Erdoğan, bugün en üst düzeyde gerçekleştirilen ziyaretlerle iki ülke arasındaki dostluğun her geçen gün güçlenerek devam ettiğini kaydetti.

İkili ve heyetlerarası görüşmeler yaptıklarını aktaran Erdoğan, verimli bir çalışma oluşturduklarını, heyetlerarası görüşmelerde ikili ilişkilerin her yönüyle daha ileri nasıl taşınacağıyla ilgili konuşulduğunu anlattı.

"BU TERÖR ÖRGÜTÜNÜ HEP BİRLİKTE TASFİYE EDECEĞİZ"

Conde'nin, Türkiye'de ayrı bir yeri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"15 Temmuz'da darbe girişimi sırasında ve sonrasında değerli dostum Conde, bizi ilk arayanlardan ve süreci takip edenlerden oldu. Sayın Cumhurbaşkanı, darbe teşebbüsünün hemen ardından ülkesindeki FETÖ'ye ait kurumlara karşı harekete geçti. Gine'de bulunan okullar, kıymetli dostumun desteğiyle Türkiye Maarif Vakfına devredildi. Şu an okullarımız Maarif Vakfımız tarafından idare ediliyor. Ben, Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu kararlı tutumunun diğer ülkelere de örnek olmasını özellikle diliyorum.

40 yıldır 'eğitim, hizmet, himmet' diyerek milletin malını, evlatlarını gasbeden bu terör örgütünü inşallah hep birlikte tasfiye edeceğiz. Afrikalı dostlarımız da bilhassa 15 Temmuz sonrası örgütün maskelemeye çalıştığı niyetini daha açık görmeye başladılar. Masumların kanını döken hiçbir örgüt, bugüne kadar başarılı olmadı, olamaz, inşallah FETÖ de ortak gayretlerimizle tarihin çöp sepetine atılacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Conde'nin, 2017 başı itibarıyla Afrika Birliğinde dönem başkanlığı görevini üstlendiğini, bundan dolayı kendilerinin, Türkiye'ye vereceği desteği daha da arttıracaklarına inandığını belirtti.

"ÇIKILAN BU YOLDAN GERİ DÖNMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

"Fırat Kalkanı Harekatında son durum ve koalisyon güçlerinin hava desteği vermemesine ilişkin koalisyona katılan devlet başkanlarıyla bir görüşme planlayıp planlamadıkları ve El Bab'da şiddetlenen çatışmalar sonrasında DEAŞ terör örgütünün ağır silahlarını, canlı bombalarını bölgeye gönderdiği yönündeki spekülasyonlarla" ilgili değerlendirmesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ terör örgütünü biz El Bab'da şuanda dört bir taraftan kuşatmış vaziyetteyiz. Koalisyon güçleri şuanda verdikleri sözü maalesef tutmuyorlar, verilen söz farklıydı ama şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı bir şekilde devam ediyoruz, devam edeceğiz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yani Rakka'dan geliyormuş, gelmiyormuş, arkadaşlar bütün bu olayların hepsi bir stratejidir, unutmayın stratejinin içerisinde taktikleri de vardır, ha stratejinin gerekleri de yapılır. Bütün taktikler de değerlendirilir, ona göre de bu adımlar atılır. Koalisyon güçleri, ne diyorlardı başından, başında söyledikleri şuydu 'DEAŞ, terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz' diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ'a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu, tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere YPG/PYD bunlara destek veriyorlar, çok açık net ortada. Hepsinin tescilli olarak bütün resimle, fotoğraflarıyla video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var. Öyle veya böyle, şuanda biz diyordum ya kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor ama geri dönemeyiz artık. Çünkü biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz."

"HÜKÜMET OLARAK, DEVLET OLARAK NE GEREKİYORSA ONU YAPACAĞIZ"

El Bab'da güvenlik güçlerinin mücadelesinin sürdüğünü, sürmeye de devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yoksa Gaziantep'e bombayı yediğimiz zaman 56 vatandaşım benim orada şehit olduğunda, onun bedelini kim ödeyecek? Kilis'te 100'e yakın insan şehit olduğu zaman, onun bedelini kim ödeyecek? O zaman ne diyorlar 'devlet nerede, hükümet nerede', işte bunlara bunu dedirtmemek için hükümet olarak, devlet olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız. Biz Hatay'ımızı da Şanlıurfa'mızı da Gaziantep'imizi de Kilis'imizi de bütün buraları güvenlik altına almamız lazım. Onun için bu adımları atıyoruz, atmaya devam edeceğiz. Şu anda da El Bab'da güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, Özgür Suriye Ordusuyla beraber mücadelesini sürdürüyor, sürdürmeye de devam edeceğiz." diye konuştu.

ASTANA ZİRVESİ

"Cenevre süreciyle birlikte Suriye'de ateşkes için Astana süreciyle ilgili diplomasi trafiği yürütüldüğü, süreçten umutlu olup olmadığı ve toplantının katılım düzeyine" ilişkin bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cenevre maalesef boş çıktı, kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda Sayın (Vladimir) Putin ile yaptığım görüşmede Sayın Putin, bize Astana'yı teklif etti, 'Ona nasıl bakarsınız' dedi. 'Bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok' dedik. Bu bölgeye komşu ülkelerin katılımıyla yapılacak bir Astana Zirvesi ama bu Astana Zirvesi'ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa, buna tabii ki biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler dışişleri bakanları seviyesinde yürütülüyor, bu seviyede iş yürüyecek." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ama daha sonraki seviyede hakikaten işin hakkı veriliyorsa, doğru yürüyorsa tabii ki bunu yine liderler seviyesinde de görüşmek suretiyle adımlar atılır ama bu liderler seviyesinde de kim katılacak bu da önemli. Onun için ilk adım dışişleri bakanları seviyesinde ve terör örgütleri kesinlikle buna katılmayacak ve terör örgütleri katılmadan bu görüşmeler başlayıp bunu bir yere kavuşturabilirsek, bu tabii bizleri mutlu edecektir. İlk etapta ılımlı muhalifler gibi bunun yanında İran, Rusya, Türkiye gibi, katılırsa, katılması halinde Suudi Arabistan, Katar gibi bu ülkelerin burada yer alması bizim temennimizdir. Çünkü onların burada bir emeği var, burada iyi niyetle yaptıkları bir destek var, çalışma var."

Sayfa Yükleniyor...