Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gençlerle buluştu

Seçme ve seçilme yaşının 18'e çekilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu öneriye "Askerlik ne olacak?" diyenler için "Parlamento'daki süreci askerliğe sayarsın, olur biter'' yanıtını verdi.

Anadolu Ajansı 19.05.2015 - 15:29

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gençlerle buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençlerle bir araya geldi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Bir milletin geleceğini ipotek altına almaya çalışanların öncelikle o milletin tarihiyle ve tarihten gelen değerleriyle olan bağlarını tahrip etmeye yöneldiklerini görürüz. Bu hep böyledir. Çünkü sizin şah damarınızı ancak böyle keserler. Bunu kestikleri anda da bitersiniz, tükenirsiniz" dedi.

Köksüz ağaçların devrilmeye mahkum olduğuna işaret eden Erdoğan, "Birileri 150 yıldır ısrarla bizi kökümüzden koparmaya çalışıyor. Biliyorsunuz, köksüz ağaçlar, bugün olmazsa yarın ama mutlaka devrilmeye mahkumdur. Şayet kendimize aydınlık bir gelecek inşa etmek istiyorsak köklerimizle ilişkimizi yeniden kurmalı, sağlamlaştırmalıyız" diye konuştu.

"SEÇME VE SEÇİLME YAŞI 18 OLACAKTIR"

Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile seçme ve seçilme yaşına ilişkin görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımıza, 'Ahmet bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18'e indirelim, çekelim' dedim. Seçme seçilmeyi 18'e indirdiğiniz zaman Parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak diye bir şey yok ki. Maksat, yarışa 18 yaşındaki gençlerimizi de koyalım. Hemen bahane hazır, 'Askerlik ne olacak?' Askerlik olacak, hiçbir şey yok, ona mani bir hal yok ki. Parlamento'daki süreci askerliğe sayarsın, olur biter. 18'in seçme ve seçilme yaşı olması mukadderdir ve olacaktır. Ben buna inanıyorum."

"YENİ TÜRKİYE'NİN ÇELİK ÇEKİRDEĞİ 19 MAYIS RUHUDUR"

Türk milletinin en büyük varlığı, en büyük sermayesinin 19 Mayıs ruhu olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Yeni Türkiye'nin çelik çekirdeğini oluşturan ruh işte budur" dedi.

"EN BÜYÜK OYUN GENÇLER ÜZERİNDEN OYNANIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin, kendileri üzerinden oynanmak istenen oyunlara prim vermemesi gerektiğini bildirdi.

Seçim öncesi, gençleri merkeze alan oyunlar oynandığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugün üniversitelerde, seçim meydanlarında, gençlerin kanı üzerinden kendi iktidar alanlarını devam ettirmek isteyenlerin olduğunu görüyoruz. İşte dün Adana, Mersin, bütün bu olayların arkasında hep bu tür anlayışlar, zihniyetler var. Şu anda emniyet teşkilatımız, güvenlik teşkilatlarımız hepsi bunların, istihbari anlayışla arayışlarını yapacak. Bakalım neyin altında ne çıkacak? Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...